W Generatorze Nauki GEN, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Miastem Jasłem a Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie.
31 maja w Generatorze Nauki GEN, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Miastem Jasłem a Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Krakowie.

Współpraca opierać się będzie między innymi na wspieraniu inicjatyw służących popularyzacji nauki, prowadzeniu przez pracowników instytutu zajęć dydaktycznych dla placówek oświatowych podległych Miastu Jasłu oraz umożliwienie uczniom udziału w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez instytut.

- Jedną z misji naszego instytutu jest to, aby docierać do wszystkich, a szczególnie do młodych ludzi i zainteresować ich nauką, stąd też współpraca z GENem jest znakomitą okazją do tego, by ją realizować. W tej chwili zostanie naukowcem nie jest najmodniejsze, a my potrzebujemy młodych ludzi, którzy tę naukę będą uprawiać. To jest nie tylko potrzebne naszemu instytutowi, ale również całej Polsce - mówił podczas podpisania porozumienia prof. dr hab. Tadeusz Lesiak, dyrektor instytutu który dodał, że pracują u nich także nasi mieszkańcy- Pracuje u nas w instytucie jeden z moich najznamienitszych uczniów, jaślanin Marcin Chrząszcz - tacy ludzie jacy rodzą są u Państwa, są dla nas bezcennym skarbem.

Z kolei Miasto Jasło w ramach zawartego porozumienia zobowiązało się do współpracy z instytutem w zakresie realizacji projektów, edukacyjnych krajowych i międzynarodowych, umożliwienia uczniom wzięcia udziału w konkursach, warsztatach oraz innych działaniach, a nauczycielom możliwość udziału w konferencjach i seminariach organizowanych przez Instytut. - Inicjatywa współpracy z Instytutem Fizyki Jadowej wyszła z naszej strony, bo takie jest założenie funkcjonowania Generatora Nauki. Niezmiernie cieszy nas to, że mogło się to stać tak szybko i z tak ogromnym zaangażowaniem ze strony naszego partnera. Propozycje, jakie przedstawił nam instytut, są bardzo atrakcyjne, dlatego jestem przekonany, że spotkają się one z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów - podkreślał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

W podpisaniu porozumienia, oprócz składających podpisy dyrektora instytutu prof. dra hab. Tadeusza Lesiaka i Ryszarda Pabian burmistrza Jasła, uczestniczyły również dr hab. Katarzyna Mazurek oraz Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła.

Instytut ma blisko 70 lat, jest dobrze rozpoznawany w Polsce i na świecie. Ta niezwykle prestiżowa jednostka zajmuje się dwoma rodzajami nauk fizycznych: badaniami podstawowymi (przynoszącymi najważniejsze odkrycia) oraz temu by społeczeństwo miało z tego bezpośrednie korzyści. Jednym z osiągnięć instytutu jest utworzenie centrum do leczenia nowotworów, które rocznie pomaga wrócić do zdrowia ok. 300 pacjentom.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.