Nagrodzono najlepszych już po raz ósmy młodych jasielskich badaczy ze szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w Jasielskiej Lidze Naukowej z Orlenem.
Po raz ósmy już młodzi jasielscy badacze ze szkół podstawowych mogli uczestniczyć w Lidze Naukowej, tym razem już pod patronatem Orlenu. W tym roku szkolnym w naukowych zmaganiach brało udział 89 uczniów, którzy w sumie realizowali 30 projektów badawczych.

- Bardzo nam zależy na tym, aby zachęcać młodych ludzi do tego, by byli blisko nauki. Nie tylko tej nauki podręcznikowej, ale wielu innych dziedzin, które rozwijają przede wszystkim postrzeganie świata. Według komisji eksperckiej była to bardzo mocna edycja, bardzo się z tego cieszę - mówił podczas gali rozdania nagród Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jasielska Liga Orlenu

Nagrodę główną, czyli 150 tys. zł z przeznaczeniem na utworzenie pracowni dydaktycznej, otrzymał zespół ligowy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4. Uczniowie Szymon Czyżowicz, Julia Fiega i Antoni Koralewski, pod opieką nauczycielki Barbary Czerneckiej pracowali nad problemem badawczym "Jak zazielenić miasto Jasło?". Pieniądze na wyposażenie pracowni przekazane zostały przez Fundację Orlen dla Pomorza.

W uroczystej gali uczestniczyli: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza miasta, Paweł Rzońca, sekretarza miasta, Jacek Gogola - Prezes, firmy UNIMOT Infrastruktura w Jaśle, Aleksandra Dacyl - ekspert zewnętrzny, członkowie komisji oceniającej: Renata Gołębiowska, Elżbieta Maciejczyk i Agnieszka Kuczała-Kołodziej, a także dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych.

Nagrodzeni:
Nagroda główna
: Jak zazielenić miasto Jasło? - Antoni Krajewski, Szymon Czyżowicz, Julia Fiega - Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, opiekun Barbara Czernecka

Obszar wczesnoszkolny:
I miejsce:
Gdy woda staje się chmurką, a chmurka rzeczką… Jak wzbudzić zainteresowanie najmłodszych jaślan znaczeniem wody w przyrodzie? Jakub Pabian, Adam Socha, Wiktor Tułecki - Szkoła Podstawowa nr 2, opiekunMaria Nawrocka
II miejsce: Jem, żeby być zdrowym! Jaki wpływ ma odżywianie na zdrowie najmłodszych jaślan? - Jerzy Kraus, Jakub Potoczny, Aleksander Szczerba - Szkoła Podstawowa nr 2, opiekunMaria Nawrocka
III miejsce: Jak przekonać jaślan do skutecznego oszczędzania energii w czasach kryzysu energetycznego? Jagoda Barwinek, Klara Piątek, Ewa Szetlak - Szkoła Podstawowa nr 1, opiekun Agnieszka Gabańska
Wyróżnienie: Tropem jasielskich skarbów - czyli w jaki sposób zainteresować jaślan historią i zabytkami naszego miasta? Antonina Gorczyca, Antonina Zielińska, Jakub Hynek - Szkoła Podstawowa nr 12, opiekun Ilona Dranka

Jasielska Liga orlenu

Obszar humanistyczny klasy IV - VI:
I miejsce:
Jak my, młodzi jaślanie, możemy sprawić, by seniorzy czuli się "cool" we współczesnym świecie? Sebastian Kołek, Luiza Ulaszek, Franciszek Czajka - Zespół Szkół Społecznych, opiekun Aneta Sanocka
II miejsce: Tańcz, niech niosą cię nogi - czyli co mogą odnaleźć jaślanie na tanecznych parkietach naszego miasta? Zofia Jodłoska, Amelia Kuzak, Dominika Leśniak - Szkoła Podstawowa nr 12, opiekun Katarzyna Barzyk
III miejsce: Jak skutecznie włączyć regionalne jasielskie potrawy do zdrowego odżywiania jasielskich nastolatków? Róża Jakubowska, Wiktoria Wąsowicz, Martyna Machowska - Szkoła Podstawowa nr 8, opiekun Katarzyna Łach
Wyróżnienie: Co zrobić, aby postać Ignacego Łukasiewicza była znana jasielskim nastolatkom? Zuzanna Misior, Miłosz Wiktorski, Anna Barzyk - Szkoła Podstawowa nr 8, opiekun Urszula Zagórska

Obszar humanistyczny klasy VII - VIII:
I miejsce:
Zawodowy zawrót głowy. Jak dawniej jaślanie widzieli swoją przyszłość, a w jaki sposób dziś ją planują? Liliana Kopera, Karolina Mroczka, Emilia Leśniak - Szkoła Podstawowa nr 2, opiekun Bożena Dziadzio.
II miejsce: Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu wtedy wszystko jest na właściwym miejscu - mówił św. Augustyn. Jakie miejsce w życiu mieszkańców Jasła zajmuje Bóg? Laura Janik, Adam Jandura, Kamil Wątroba - Szkoła Podstawowa nr 6, opiekun ks. Krzysztof Cieśla
III miejsca: "Nie oceniaj - wspieraj" - Jak kształtować wśród młodych jaślan właściwe postawy społeczne wobec osób w kryzysie psychicznym? Wiktoria Dusza, Gabriela Ruwińska, Julia Zegarowska - Szkoła Podstawowa nr 12, opiekun Anna Jagielska
Wyróżnienie: Jak działa dwujęzyczna supermoc? Maja Pomprowicz, Nadia Gankiewicz, Maja Wójtowicz - Szkoła Podstawowa nr 2, opiekun Olga Szudy-Seredyńska

Jasielska Liga Naukowa orlenu

Obszar matematyczno-przyrodniczy klasy IV - VI:
I miejsce:
Z robotyką w przyszłość, czyli jak młodzi jaślanie zdobywają umiejętności w zakresie STEAM? Wojciech Frączek, Tymoteusz Łącki, Wiktor Henzel - Szkoła Podstawowa nr 4, opiekun Katarzyna Goleń
II miejsce: Co jasielskie, to najlepsze! Z których produktów wytwarzanych w jasielskich zakładach przemysłowych mogą być dumni jaślanie? Amelia Rówińska, Natalia Filip, Laura Piela - Szkoła Podstawowa nr 4, opiekun Maria Grzywna
III miejsce: Gdybym był jak Łukasiewicz - jak w jasielskich uczniach obudzić ciekawość wynalazcy? Natalia Nawracaj, Jakub Nowak, Bartosz Barys - Szkoła Podstawowa nr 11, opiekun Justyna Nowak
Wyróżnienie: Jasło statystycznie. Jak interpretować statystykę dotyczącą wybranych aspektów życia jaślan? Blanka Smagacka, Emilia Wickowska, Laura Piekarz - Szkoła Podstawowa nr 6, opiekun Justyna Stasiowska

Obszar matematyczno-przyrodniczy klasy VII - VIII:
I miejsce:
Jak uatrakcyjnić lekcje przyrody i biologii w jasielskiej podstawówce? Hubert Michałowski, Mirosław Kmon, Filip Koba - Szkoła Podstawowa nr 12, opiekun Maria Kosiek
II miejsce: Blackout… i nastanie ciemność? Jak jaślanie mogą przygotować się do kryzysu energetycznego? Lena Firak, Karolina Mroczka, Julia Przysławska - Szkoła Podstawowa nr 2, opiekun Małgorzata Dziedzic
III miejsce: W jaki sposób sprawdzić, czy promieniotwórczość jest zjawiskiem wyłącznie szkodliwym? Angelica Musiał, Aleksandra Pilut - Szkoła Podstawowa nr 12, opiekun Barbara Kopeć
Wyróżnienie: Fizyka w sporcie. Jaki wpływ i znaczenie mają prawa fizyczne w dyscyplinach sportowych uprawianych przez jaślan? Oliwier Ziaja, Nikodem Wolski, Norbert Kurdybacha - Szkoła Podstawowa nr 1, opiekun Agnieszka Wędrychowicz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.