W skansenie "Karpacka Troja" w Trzcinicy, odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych Pogórza i Ziemi Jasielskiej, połączony z piknikiem z produktem polskim oraz konkursem kulinarnym kół gospodyń wiejskich "Bitwa Regionów".
W minioną niedzielę (25 czerwca) w Skansenie Archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy, odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych Pogórza i Ziemi Jasielskiej, połączony z piknikiem z produktem polskim oraz konkursem kulinarnym kół gospodyń wiejskich "Bitwa Regionów".

O nagrody pieniężne i przejście do etapu wojewódzkiego konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów" w Trzcinicy walczyło dwanaście kół gospodyń wiejskich z powiatu jasielskiego.

Bitwa Regionów w Trzcinicy

W opinii komisji konkursowej, najlepszym daniem okazały się pyzy z mięsem, czosnkiem niedźwiedzim i sosem grzybowym, przygotowane przez panie z Kunowej (nagroda 2 tysiące złotych). Drugie miejsce zajęły gospodynie z Duląbki za fuczki (nagroda 1,5 tysiąca złotych), zaś trzecie - KGW "Skołyszynianki" ze Skołyszyna za ziemniaki w ziołach z kapustą zasmażaną i żeberkiem na miodzie (nagroda tysiąc złotych).
"Bitwa Regionów" to konkurs o charakterze ogólnopolskim, przeznaczony dla kół gospodyń wiejskich. Pierwszy etap ma charakter powiatowy. Jego zwycięzca będzie reprezentował powiat na etapie wojewódzkim, a zwycięzca etapu wojewódzkiego na ogólnopolskim.

Tuż przed ogłoszeniem oficjalnych wyników konkursu, dyrektor KOWR w Rzeszowie Jerzy Borcz oraz Starosta Jasielski Adam Pawluś złożyli gratulacje, a następnie wręczyli upominki Barbarze i Mariuszowi Gumiennym z Dębowca, którzy otrzymali nagrodę "Farmer Roku", przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zajmują się oni uprawą, przetwórstwem i sprzedażą wyrobów z pradawnych polskich zbóż, m.in. z orkiszu i płaskurki.

konkurs w Karpackiej Troi

Natomiast w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Pogórza i Ziemi Jasielskiej na scenie zaprezentowało się sześć zespołów folklorystycznych: "Wisłoczanie" (gmina Kołaczyce), "Pogórzanie" (gmina Kołaczyce), "Lisowianki" (gmina Skołyszyn), "Kaśka" (gmina Dębowiec), "Tarnowcoki" (gmina Tarnowiec) oraz "Trzcinicoki" (gmina Jasło).

W trakcie trwania pikniku można było zwiedzić skansen "Karpacka Troja", zakupić potrawy regionalne, zajrzeć ze stoisk promocyjnych przygotowanych przez współorganizatorów, a najmłodsi mogli skorzystać z gier i zabaw terenowych. Wydarzenie to było doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, przy degustowaniu regionalnych potraw i muzyce ludowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.