Mieszkańcy Jasła mogą już korzystać ze zmodernizowanego i rozbudowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jaśle.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Jaśle przy ul. Żniwnej, który dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został zmodernizowany i rozbudowany, jest już otwarty.

- Unijne przepisy wymuszają na nas osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W 2035 roku poziom recyklingu musi wynosić 65 procent w stosunku do wytworzonych odpadów. - Dla samorządów to nie lada wyzwanie. Jestem przekonany, ze zmodernizowany PSZOK przyczyni się do osiągnięcia wskaźników wymaganych w gospodarce odpadami - mówił podczas otwarcia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

PSZOK w Jaśle

Całkowita wartość projektu, który realizowany był od 2021 roku wyniosła 9,74 mln zł, z czego dofinansowanie z NFOŚiGW to 4,52 mln zł. W ramach projektu zostały rozbudowane i zmodernizowane wszystkie dotychczasowe obiekty PSZOK-u. Zbudowano nowe rampy rozładunkowe, które ułatwią rozładunek odpadów mieszkańcom. Dodatkowo powstała nowa hala magazynowa na odpady, nowe place i drogi manewrowe. Nowy PSZOK jest ogrodzony, oświetlony, a także wyposażony w monitoring wizyjny. Zainstalowane zostały również panele fotowoltaiczne, które zaopatrują obiekt w prąd elektryczny.

Dodatkowo wdrożony został system monitorujący, domy prywatne wyposażone zostały w pojemniki na odpady (16 tys. pojemników 120 l - na odpady zmieszane, szkło, bio), a w miejscach publicznych pojawiły się zestawy do selektywnej zbiórki odpadów (Ogród Jordanowski, park linowy, park miejski, rynek, Plac Żwirki i Wigury, Przystanek Kwiatowa, obiekty MOSiR, stadion sportowy os. Rafineria). Ważną częścią projektu są równie działania informacyjno-edukacyjne (ścieżka edukacyjna dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi przy PSZOK-u, tablice informacyjne w wiatach śmietnikowych, filmy edukacyjne czy piknik ekologiczny).

PSZOK w Jaśle

PSZOK znajduje się przy ul. Żniwnej 11, tel. 13 44 55 758, korzystać z niego mogą mieszkańcy Jasła:
- mieszkający w domach jednorodzinnych,
- mieszkający w budynkach wielolokalowych (blokach).

Godziny otwarcia: wtorek 9:00 - 18:00, środa 9:00 - 18:00, piątek 9:00 - 18:00, sobota 9:00 - 16:00.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.