Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest jedną z częstych przypadłości dermatologicznych obok łupieżu. Ponieważ powodowane jest przez te same drożdżaki i ich większą aktywność, to postępowanie w przypadku wystąpienia objawów jest podobne. Warto dowiedzieć się, jak dbać o skórę głowy przy ŁZS.

Jak często myć głowę przy ŁZS?


Warto wiedzieć, że łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba przewlekła, która przebiega z okresami zaostrzenia i remisji. Nie można jej całkowicie wyleczyć, jednak można tak pielęgnować skórę głowy, by objawy takie jak łuszczenie się i powstawanie żółtawych strupków, a także swędzenie czy zaczerwienienie pojawiały się jak najrzadziej. W trakcie występowania objawów, niezależnie od stopnia ich nasilenia, należy stosować dedykowane kosmetyki. Najlepiej sprawdzają się szampony z cyklopiroksolaminą w stężeniu 1%. Należy stosować je 2 lub 3 razy w tygodniu. W pozostałych dniach można używać szampony przeciwłupieżowe z dwusiarczkiem selenu czy też pirotynianem cynku. Ponieważ skóra z ŁZS ma skłonność do podrażnień i przesuszenia można wybrać poza dedykowanym szamponem leczniczym, także ten zawierający w swoim składzie kwas hialuronowy i skwalan, które mają działanie głęboko nawilżające. Mogą ograniczać swędzenie skóry, które powodowane jest jej nadmiernym łuszczeniem się. Oczywiście należy pamiętać, że ŁZS może przenieść się także na twarz. W takim przypadku sprawdzą się kremy zawierające wspomniane składniki, a także alantoinę, kwasy tłuszczowe Omega-3 czy też cynk. Przy ŁZS występuje też nadprodukcja sebum, dlatego należy myć głowę regularnie, nawet codziennie.

Jak pielęgnować skórę głowy i włosy w okresie remisji choroby?


Warto pamiętać, że w okresie remisji nadal trzeba stosować szampony przeciwłupieżowe, przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto należy wybierać takie szampony, które w swoim składzie nie mają składników przesuszających i powodujących zatykanie porów skóry. Zatem niewskazane są szampony zawierające parabeny, SLS czy też oleje mineralne. Podobnie w przypadku kosmetyków do skóry twarzy należy unikać takich składników. Warto dbać o odpowiednie nawilżenie, ale i ochronę przeciwsłoneczną. Noszenie przewiewnych nakryć głowy w okresie letnim, ale i zimowym jest absolutnie niezbędne. Należy wybierać takie, które posiadają filtr UPF 50+. Nie należy suszyć włosów zbyt gorącym nawiewem, najlepiej wybierać ten chłodny. Trzeba również unikać stosowania wielu produktów stylizacyjnych na włosy, które mogą nadmiernie je obciążać.

Jak zapobiegać pojawianiu się objawów ŁZS? Jakie domowe sposoby można stosować?


W profilaktyce ŁZS bardzo ważne jest dbanie o zbilansowaną dietę. Należy unikać produktów, które mogą nasilać objawy, a więc zbyt słonych czy mocno przyprawionych potraw, zbyt tłustych czy też słodkich produktów spożywczych. Takie dania będą sprzyjać nadprodukcji sebum. Trzeba bezwzględnie zrezygnować z wszelkich używek, takich jak alkohol czy papierosy, które powodują przesuszenie skóry. Warto unikać sytuacji stresowych czy też najbardziej jak to możliwe je ograniczać. Ich występowanie również może spowodować nawrót objawów choroby. Należy zadbać o podaż cynku, selenu, a także witamin z grupy B. Olejek z drzewa herbacianego w połączeniu z olejkiem jojoba może stworzyć kojącą wcierkę, którą można umyć włosy, by zniwelować uczucie podrażnienia, ale i poprawić krążenie krwi.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.