W Jaśle w najbliższych dniach odbędą się dwa wydarzenia, które odbędą się kolejno: w najbliższą niedzielę - Memoriał Hubala i we wtorek - Święto Wojska Polskiego.
Niedziela (13 sierpnia)
Na łąkach hubalowych w Jaśle (przy ul. Sroczyńskiego), czyli w miejscu, gdzie major Henryk Dobrzański "Hubal" pobierał nauki jazdy konnej odbędzie się memoriał poświęcony jego osobie.

Już od godziny 15 będzie można zobaczyć plenerową wystawę zatytułowaną "Jaślanie dla niepodległej", a nieco później bo od 15.30 pokazy grup rekonstrukcyjnych. Podsumowaniem memoriału będzie widowisko historyczne "Śladami ojców naszych" (godz. 17), które w skrócie przedstawi wydarzenia lat 1914-1920, które miały miejsce na naszej ziemi, a związane były właśnie z odzyskaniem niepodległości. Zaprezentowane zostaną zatem m.in. elementy potyczki między gimnazjalistami jasielskimi a wojskami bolszewickimi oraz scena związana ze ściąganiem orła austriackiego z gmachu jasielskiego starostwa.

Organizatorem wydarzenia, które zostało dofinansowane ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa", jest Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle.

Wtorek (15 sierpnia)
Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą w intencji Ojczyzny w kościele oo. Franciszkanów. Następnie uczestnicy przejdą do parku miejskiego ulicami: 3 Maja, Kołłątaja, Sobieskiego, gdzie odegrany zostanie hymn państwowy, odczytany zostanie Apel Pamięci, a po salwie honorowej i ceremonii składania kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza Burmistrz Miasta Jasła wygłosi przemówienie okolicznościowe.

święto wojska polskiego w Jaśle


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.