W Jaśle odbył się memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Pokazy: wyszkolenia grupy konnej, musztry konnej, władania białą bronią, wystawa, a przede wszystkim widowisko historyczne "Śladem ojców naszych", złożyły się na Memoriał mjr. Henryka "Hubala" Dobrzańskiego. Wydarzenie odbyło się na łąkach hubalowych w niedzielę, 13 sierpnia br.

memoriał hubala w Jaśle

Jak co roku pojawili się tam miłośnicy historii, których niemałą grupę stanowili najmłodsi. Wśród nich był 9-ietni Michał, który już od kilku lat uczestniczy w Memoriale, bo interesuje się historią i wszystkim, co związane z wojskiem. Przyznaje, że tą pasją "zaraził" go kolega.

W tym roku tematem wiodącym była Wielka Wojna i walki związane z odzyskaniem niepodległości. Efektowne widowisko zostało przygotowane z udziałem rekonstruktorów z: Limanowej, Gorlic, Nowego Sącza, Wierzawic i Jasła. A Muzeum Regionalne zaprezentowało wystawę fotograficzną, która zobrazowała tamte czasy.

- Przygotowaliśmy wystawę fotograficzną z krótkim komentarzem, która pokazuje wkład mieszkańców Jasła w odzyskanie i utrzymanie niepodległości. Podręczniki do historii mówią o wydarzeniach ogólnych, ale w tych wydarzeniach uczestniczyli aktywnie ludzie, którzy byli związani z naszym regionem, pochodzili z naszego miasta i powiatu. To jest kolejna wystawa, popularyzująca wiedzę o naszych przodkach, którzy w tych trudnych czasach zdecydowali się walczyć, najpierw o odzyskanie, a potem utrzymanie niepodległości - mówi Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

memoriał hubala w Jaśle

W Memoriale uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne: Kampfgruppe Edelweiss, Bellum Rzeszów - Kielce, 45. Pułk Infanterii Przemyśl, Gorlice 1915, Stowarzyszenie Strzelców Górskich i Pomorskich Muszyna, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów w Rzeszowie, V Batalion Strzelców Olkuskich, harcerze jasielscy i Oddział Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Organizatorami wydarzenia, które zostało dofinansowane ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa", byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.