W Osieku Jasielskim odbyły się uroczyste Dożynki Gminne, które zostały połączone z obchodami Dni Gminy Osiek Jasielski.
W sobotę (19 sierpnia) w Osieku Jasielskim odbyły się Dożynki Gminne połączone z Dniami Gminy Osiek Jasielski. Dożynki to święto wsi i jej mieszkańców, którzy stoją na straży najpiękniejszych wartości i tradycji narodowych, czego dowodem są prezentowane zwyczaje dożynkowe, przepiękne wieńce i muzyka ludowa.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli: Anna Barańska i Witold Świątek. Delegacje wieńcowe z ośmiu sołectw gminy oraz delegacja Klubu Senior plus ze Świerchowej zgromadziły się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury skąd korowodem przy akompaniamencie Kapeli Ludowej "Łęczanie" i barwnie udekorowanych zaprzęgów konnych przeszły do Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim na uroczystą mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony, chleb oraz rolników.

dożynki w Osieku Jasielskim

Po mszy świętej korowód wyruszył na Kompleks Sportowo - Rekreacyjny w Osieku Jasielskim. Wójt Gminy Andrzej Stachurski oficjalnie rozpoczął uroczystości dożynkowe witając rolników, sadowników i ogrodników dziękując im za wysiłek i ciężką pracę na roli. Powitał delegacje wieńcowe oraz wszystkich zaproszonych gości. Dożynki to stosowana okazja, by podziękować za to, że dzięki ciężkiej pracy rolników na nasze stoły trafia polski chleb, mamy pod dostatkiem warzyw i owoców, to rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe.

- Dożynki symbolicznie wieńczą rok, wieńczą sezon zbiorów naszych gospodarzy, a zarazem stanowią podziękowanie za rok pracy. Podziękowanie za to co udało się zebrać z pól, podziękowanie za olbrzymi trud i wkład, aby nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dożynki to najlepszy moment, by przypomnieć ludziom o wartości chleba, a także miłości, tradycji i kulturze ludowej - powiedział Wójt Gminy.

Osiek Jasielski, dożynki

Po przemówieniu Wójta uczniowie z Zespołu Szkół w Osieku Jasielskim pod kierunkiem pań nauczycielek przedstawiły montaż słowno-muzyczny nawiązujący do obrzędów dożynkowych i tradycji żniwnych. Gościnnie wystąpiła Julia Bora z repertuarem piosenek polskich i zagranicznych, zwyciężczyni konkursów wokalnych i festiwali muzycznych. Gospodarz gminy podzielił chleb z tegorocznych zbiorów który rozdany został wśród uczestników dożynek i gości. Występ kabaretowy zaprezentowały Panie z Klubu Senior plus w Świerchowej przy dźwiękach akordeonu.

Swoją obecnością na uroczystościach dożynkowych zaszczycili: Alicja Zając Senator RP, Maria Kurowska Poseł na Sejm RP, Piotr Rycerski - Szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych, Adam Pawluś Starosta Jasielski, którzy zabrali głos kierując do zgromadzonych słowa podziękowania, uznania i szacunku dla pracy polskiego rolnika przekazując życzenia Błogosławieństwa Bożego i wytrwałości.

Dni Osieka Jasielskiego

Dla publiczności przygotowane były konkursy z nagrodami. W części koncertowej jako pierwszy na scenie wystąpił polski zespół muzyczny wykonujący disco polo i dance Camasutra. Następnie folkowo-podwórkowa kapela Tanie Dranie z Jedlicza. Gwiazdą wieczoru był Kordian, który zachwycił zebraną publiczność znanymi i lubianymi przebojami na góralską nutę. Zobacz zdjęcia z koncertu: Kordian w Osieku Jasielskim

Po koncercie wystąpił zespół młodzieżowy Wieża, który zaśpiewał najlepsze znane covery polskich i zagranicznych zespołów między innymi Budki Suflera, zespołu Bracia czy Bon Jovi. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła Dyskoteka Pod Gwiazdami a całą imprezę poprowadził znany i lubiany dziennikarz radiowy Łukasz Michnal Dj Lukas. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji wesołego miasteczka od dmuchańców po karuzele oraz zabawki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.