Podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pawilonu penitencjarnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą Zakładu Karnego w Jaśle.
Dzisiaj (26 września) przed Zakładem Karnym w Jaśle odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pawilonu penitencjarnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Po zakończeniu budowy powstaną miejsca zakwaterowania dla ok. 260 skazanych. Docelowo pojemność Zakładu Karnego w Jaśle wyniesie blisko 500 miejsc zakwaterowania. Całość prac budowlanych powinna zostać zakończona do 29 listopada 2024 r. Inwestycja jest finansowana ze środków "Program modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". Ma kosztować około 40 mln zł.

- Niespełna rok temu przy okazji nadania sztandaru dla Zakładu Karnego w Jaśle miałem przyjemność dziękować ministrowi sprawiedliwości, dyrektorowi generalnemu służby więziennej, poseł Marii Kurowskiej, dyrektorowi okręgowemu służby więziennej w Rzeszowie za decyzję o rozpoczęciu rozbudowy Zakładu Karnego w Jaśle. Wiele osób nie wierzyło, że inwestycja ta może dojść do skutku, mówiło się nawet o możliwej likwidacji zakładu w Jaśle. Dzisiaj widzimy, że prace są mocno zaawansowane, idą zgodnie z planem - powiedział ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

Wmurowanie kamienia wrgielnego zakład karny w Jaśle

Maria Kurowska przypomniała, że jest to prawdopodobnie największa w ostatnich latach inwestycja na tym terenie, jeśli chodzi o inwestycje państwowe, czy samorządowe.

- Inwestycja cieszy, bo to nie tylko fakt, że będą u nas skazani, ale przede wszystkim to są ważne miejsca pracy. Przybędzie 40-50 miejsc pracy w przyszłym roku, gdy budynki zostaną oddane do użytku. Ten zakład jest też dowodem na to, jak działa rząd Zjednoczonej Prawicy. Stara się, aby wszystkie sfery naszego życia były traktowane jak należy - stwierdziła posłanka Maria Kurowska.

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk, który w Zakładzie Karnym w Jaśle przepracował 13 lat, podkreślił, że w ostatnich ośmiu latach Służba Więzienna przeżywa wszechstronny rozwój.

- Od roku 2016 dzięki staraniom kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości na czele z ministrem Zbigniewem Ziobro, służbie dedykowano 3,5 miliarda złotych. To jest gigantyczna kwota. Nie ma chyba więzienia w Polsce, które nie doświadczałoby rozwoju w wymiarze materialnym, infrastruktury i społecznym. Poprawiamy warunki pełnienia służby i odbywania kary pozbawienia wolności - podkreślił gen. Andrzej Leńczuk.

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk
Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk

W trakcie uroczystości podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli gen. Andrzej Leńczuk, posłanka Maria Kurowska, Iwona Trawińska w imieniu senator Alicji Zając, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Krzysztof Kulczycki, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta jasielski Adam Pawluś, Maciej Jagielski reprezentujący Urząd Miasta Jasła, wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, sekretarz Gminy Tarnowiec Przemysław Majka, Dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko, prezes firmy Eko-Rem-Bud Jan Cabak z Łabowej.

Akt erekcyjny został odczytany, włożony do specjalnej tuby i po poświęceniu przez ks. dziekana Zbigniewa Irzyka, wmurowano go w ścianę budowanego obiektu.

Dowódcą uroczystości był kpt. Sławomir Wojdacz.

Wmurowanie kamienia wrgielnego zakład karny w Jaśle

Początki Zakładu Karnego w Jaśle sięgają 1972 roku. Wtedy to powstał Oddział Zewnętrzny w Jaśle Aresztu Śledczego w Krośnie. Następnie po likwidacji AŚ Krosno w 1975 roku Oddział Zewnętrzny w Jaśle podlegał pod Zakład Karny w Krempnej. Od 1980 roku kiedy to zlikwidowano Zakład Karny w Krempnej, Zakład Karny w Jaśle funkcjonuje jako samodzielna jednostka penitencjarna, w której przebywają skazani młodociani oraz dorośli karani po raz pierwszy.

W latach 1987-1990 jasielska jednostka pełni funkcję Ośrodka Przystosowania Społecznego dla recydywistów penitencjarnych. OPS-y miały za zadanie w warunkach ograniczenia wolności przygotowywać recydywistów do właściwego funkcjonowania po powrocie do społeczeństwa, poddając ich oddziaływaniom głównie poprzez pracę społecznie użyteczną. Od 1990 roku do chwili obecnej w jednostce przebywają skazani młodociani oraz odbywający karę po raz pierwszy dorośli. Od 2003 roku funkcjonuje Oddział terapeutyczny dla 27 skazanych uzależnionych od alkoholu.

- W dalszym ciągu ważnym środkiem oddziaływań dla osiągnięcia celów wykonywania kary pozbawienia wolności jest praca. Od kilku lat w związku z wejściem w życie rządowego programu "Praca dla Więźniów" regularnie wzrasta liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie na rzecz kontrahentów zewnętrznych poza terenem jednostki penitencjarnej - informuje mjr Piotr Chmielewski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Jaśle.

Obecnie Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typu półotwartego z 222 miejscami zakwaterowania i znajduje się w jednej części w miejscowości Warzyce w gminie Jasło a w drugiej w miejscowości Roztoki w gminie Tarnowiec. Służbę w zakładzie pełni 60 funkcjonariuszy w działach administracyjnych, ochrony, penitencjarnym i terapeutycznym. W Zakładzie Karnym w Jaśle prowadzi się programy resocjalizacyjne sprzyjające przygotowaniu skazanych do readaptacji społecznej skierowane do grup skazanych dorosłych oraz skazanych młodocianych.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.