W miejscowości Załęże odbyła się uroczystość pod nazwą "Święto Chleba". To wydarzenie, które co roku gromadzi mieszkańców gminy i okolic, stanowi wyraz szacunku dla tradycji i znaczenia chleba w kulturze polskiej.
W niedzielę (17 września) w Gminie Osiek Jasielski odbyła się cykliczna uroczystość będąca ukłonem w stronę tradycji "Święto Chleba", które w tym roku zostało zorganizowane w sołectwie Załęże.

Chleb jest produktem, który zasługuje na szacunek i celebrację, przenosi nas w czasy dzieciństwa, do rodzinnego domu. To on skupia ludzi wokół stołu, a jego zapach budzi skojarzenia z rodziną, bezpieczeństwem czy domem. To coroczne święto jest wyrazem szacunku do Chleba.

Załęże. Święto chleba.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną w Kościele pw. Narodzenia NMP w Załężu podczas której poświęcone zostały bochny chleba przyniesione przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy. Mszy św. przewodniczyli: Ks. Proboszcz Parafii Załęże Marian Drozd, Ks. Proboszcz Parafii Osiek Jasielski Bogusław Kellner, Ks. Proboszcz Parafii Samoklęski Przemysław Dudek oraz Ks. Proboszcz Parafii Zawadka Osiecka Jarosław Stefański. W kazaniu podkreślono znaczenie chleba owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, który w dniu tego święta nabiera wyjątkowego znaczenia, polskie obyczaje zakorzenione w polskiej tradycji, które należy kultywować przekazując młodszym pokoleniom.

Po mszy świętej barwny korowód udał się do Domu Ludowego w Załężu gdzie gości powitała Przewodnicząca tamtejszego KGW Barbara Brągiel. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Andrzej Stachurski, podkreślając wartość chleba będącego symbolem ciężkiej pracy rolnika, podstawy naszego życia oraz szacunku do pracy każdego człowieka. Podziękował wszystkim za zorganizowanie uroczystości, wyraził słowa wdzięczności, szacunku i uznania za kultywowanie tradycji, życząc wszystkim pomyślności i błogosławieństwa Bożego. Pokrojone bochenki chleba rozdano wśród gości na znak pokoju i jedności. Głos zabrała również Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Monika Mroczka przedstawiając działalność KGW z terenu gminy, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Akacja, zrealizowane projekty społeczne i kulturalno-edukacyjne we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną oraz Urzędem Gminy.

święto chleba w Załężu

Część artystyczną zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Załężu pod kierunkiem Dyrektor Grażyny Grotkowskiej i nauczycielki Anny Zagórskiej - Welc. Uroczystość zakończyła się wspólną biesiadą przy muzyce.
Coroczne spotkania z tradycją są wyrazem wdzięczności, hołdu i kultywowania ważnej tradycji podziękowania za zebrane plony i szczęśliwy przebieg żniw.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.