W Trzcinicy odbył się zjazd szkół im. św. Jana Kantego Diecezji Rzeszowskiej.
W Szkole Podstawowej w Trzcinicy obchodzono 550 rocznicę śmierci św. Jana Kantego - patrona szkoły. Stała się ona okazją do spotkania szkół z Diecezji Rzeszowskiej noszących imię świętego z Kęt.

Obchody rozpoczęła msza św. w zabytkowym kościele świętej Doroty w Trzcinicy, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał do tego, by z wdzięcznością myśleć o osobach, które zadecydowały nadaniu szkołom imienia świętego Jana Kantego, gdyż dały w ten sposób świadectwo swojej wierze i trosce o dobro młodego pokolenia. Przypominał też o tym, że Kanty łączył głębokie życie modlitwy z pracowitością i, że cechowała go niezwykła wrażliwość wobec potrzebujących, w których rozpoznawał Chrystusa.

Trzcinica, obchody szkół

Poczty sztandarowe i członkowie społeczności szkolnej oraz zaproszeni goście udali się na dalszą część uroczystości do szkoły. Dyrektor Renata Lechowska serdecznie powitała przybyłych na tę okoliczność: Księdza Biskupa Jana Wątrobę, Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty Stanisława Fundakowskiego, księży z terenu Diecezji Rzeszowskiej, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, gminnych i lokalnych oraz poczty sztandarowe ze Szkół Podstawowych imienia św. Jana Kantego w: Samoklęskach, Osobnicy, Wysokiej Strzyżowskiej, Będziemyślu, Rzeszowie, Trzcinicy, z Zespołu Szkół w Zalesiu, a także delegacje z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wrocance oraz ze Szkoły Podstawowej w Lubli.

W programie artystycznym wystąpili uczniowie szkoły w Trzcinicy, którzy zabrali zgromadzonych w sentymentalną podróż śladami świętego z Kęt. Po przedstawieniu ks. prof. Waldemar Janiga, były uczeń trzcinickiej szkoły, wygłosił referat "Świętego Jana Kantego drogowskazy wychowawcze". W swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę tworzenia atmosfery świętości w atmosferze codzienności i zachęcił słuchaczy do refleksji nad świętością w życiu codziennym. Mówił, że bez Boga powstają ruiny ludzkiej moralności, a święci, szczególnie nasz Patron, są żywym dokumentem, który wiedzie do nieba. Przekonywał, że święci są po to, aby zawstydzać, gdyż taki zbawczy wstyd jest czasem potrzebny każdemu z nas.

zjazd szkół w Trzcinicy

Po ks. Janidze głos zabierali: Maria Kurowska - poseł na sejm RP, Adam Pawluś - starosta powiatu jasielskiego, Alicja Zając - senator RP oraz Wojciech Piękoś - Wójt Gminy Jasło. Wszyscy przemawiający zwrócili uwagę na postępowanie św. Jana Kantego oraz na prezentowane przez niego ideały.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.