Po raz kolejny organizowana jest w Jaśle kwesta na ratowanie zabytków cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Odbędzie się ona już po raz piętnasty, a przeprowadzona zostanie 31 października (wtorek) i 1 listopada (środa). Przez ten czas podczas kwest zebrano ponad 160 tys. zł.
W tym roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, który przy wsparciu Urzędu Miasta w Jaśle jest organizatorem kwesty, zaplanował zbiórkę datków na odnowienie pomnika nagrobnego z początku XX w. na grobie Maryi z Pankiewiczów-Rzącowej, zmarłej w 1906 r.

Nagrobek wykonany jest z piaskowca karpackiego. Jest to pomnik o walorach artystycznych, historycznych i technologicznych. Wymaga pilnych prac konserwatorskich, bo niestety w skutek oddziaływania czynników atmosferycznych podstawa krzyża jest silnie zdegradowana i pojawiło się zagrożenie przełamania się konstrukcji krzyża.

Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle w latach 2009 - 2022 zebrał podczas wszystkich kwest kwotę 161.531 zł. Kwesta prowadzona jest na pomniki nagrobne i nagrobki z rzeźbami figuralnymi w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. - Wspierani jesteśmy finansowo i organizacyjnie przede wszystkim przez Urząd Miasta Jasła. Ponadto korzystamy z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego - mówi Tomasz Kasprzyk, skarbnik Społecznego Komitetu, który dodaje, że komitet wspierany jest także finansowo przez:Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle, Biuro Senatorskie Senatu RP Alicji Zając w Jaśle, firmę LIDER z Jasła, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych w Jaśle, a także przez mieszkańców Jasła i osoby związane z naszym miastem, mieszkające w Polsce, jak i poza jej granicami. - Bardzo dużym wsparciem dla komitetu jest młodzież szkolna, która kwestuje razem z osobami dorosłymi. Jest to młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle oraz harcerze ze 139 DH "Lisy" im. Leopolda Lisa-Kuli przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Wszystkim zaangażowanym bardzo serdecznie dziękujemy - podkreśla Tomasz Kasprzyk.

Wpłaty można dokonywać również na konto: Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, Bank Spółdzielczy Oddział w Jaśle, nr konta: 17 8627 1011 2001 0030 3895 0001.
kwesta na zabytki


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.