Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie świętowali Dzień Oszczędzania Energii. Obchody Energy Efficiency Day zostały zorganizowane w ramach projektu Erasmus+.
Co można zrobić, aby na naszej planecie żyło się zdrowo, bezpiecznie i spokojnie? Jak oszczędzać energię na co dzień? Czy ja sam mogę mieć wpływ na dobro całego globu...? Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie, którzy 7 października świętowali Dzień Oszczędzania Energii.


Obchody Energy Efficiency Day były zorganizowane w ramach projektu Erasmus+, w którym szkoła w Skołyszynie bierze udział razem z 5 szkołami partnerskimi z Rumunii, Turcji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii. W ramach tego wydarzenia w każdej z placówek zaplanowano różne ekologiczne przedsięwzięcia.


Szkoła w Skołyszynie rozpoczęła działania tydzień wcześniej i zorganizowała ekologiczną kampanię informacyjną. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na eko-plakat w dwóch kategoriach. Młodsi uczniowie zajęli się tematem „Sposoby oszczędzania energii”. Starsi mieli poważniejsze zagadnienie - „Źródła energii odnawialnej”.


Klasy prezentowały swoje prace na drzwiach swoich sal lekcyjnych, a jury wybrało dwie najlepsze, których autorzy wyjadą w nagrodę do Magurskiego Parku Narodowego.


W Dniu Oszczędzania Energii uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły na piechotę lub przyjechali rowerami. Szkolna policja ekologiczna sprawdzała jakim środkiem transportu docierali do szkoły zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Niezwykłym widokiem był szkolny parking, który o godz. 8.00 wypełnił się rowerami. Jeden z nich należał również do dyrektora.


Był to także dzień bez telefonu. Policja ekologiczna wręczała czerwone kartki za posiadanie wszelkich urządzeń elektronicznych, a kontakty w szkole zalepiła czerwoną taśmą ostrzegawczą. Ponadto, w różnych miejscach pojawiły się informacje ”Wyłącz mnie”, „Zakręć mnie”, „Urwij tylko jeden listek papieru do rąk”. Uczniowie ubrali się w naturalne kolory, a na drugie śniadanie przynieśli zdrowe przekąski i wodę. Szkolnymi korytarzami spacerowała „Planeta Ziemia”, która rozdawała wszystkim zielone gałązki życia.


Wychowawcy zorganizowali swoim klasom dwugodzinne zajęcia w terenie pt: "Obcowanie z naturą". Klasy wybrały się do pobliskiego parku, lasu, nad rzekę, nad stawy i spędziły miło czas na zajęciach i rozmowach o życiu człowieka w zgodzie z naturą.


Finałem Dnia Oszczędzania Energii była telekonferencja wszystkich 6 szkół partnerskich, podczas której uczniowie każdej z nich relacjonowali podjęte akcje i działania.


W akcję zaangażował się wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, który ufundował nagrodę oraz przez dwa dni brał udział w szkolnym wydarzeniu.