W Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbył się "Dzień rzemiosła"
W piątek (20.10) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbył się "Dzień rzemiosła". Wydarzenie, którego organizatorem był Cech Rzemiosł Różnych w Jaśle adresowane było do dzieci i młodzieży szkolnej, pracodawców, jak również samych rzemieślników. Głównym celem, jaki przyświecał organizacji piątkowej imprezy, była promocja praktycznej nauki zawodu i kształcenia dualnego.

Współczesne rzemiosło i jego wyzwania
GEN regularnie gości w swoich murach organizacje pozarządowe. Nic w tym dziwnego. Nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie idealnie nadają się bowiem do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń, cyklicznych spotkań, warsztatów, czy też konferencji. W piątek (20 października br.) z gościnności Generatora skorzystał Cech Rzemiosł Różnych w Jaśle, który do udziału w "Dniu rzemiosła" zaprosił lokalnych pracodawców, rzemieślników oraz dzieci i młodzież szkolną. Warto przy tym zaznaczyć, że inicjatywa ta w pełni wpisuje się w realizację celów statutowych Cechu, w tym między innymi: utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej.

dzień rzemiosła w GEN w Jaśle

- Dziękuję miastu i burmistrzowi za to, że możemy korzystać z przestrzeni w Generatorze. Co ważne, GEN został nam udostępniony nieodpłatnie. Współpraca Cechu z miastem układa się bardzo dobrze. Wypada też podziękować pracownikom Generatora za zaangażowanie. Na każdym kroku daje się odczuć przyjazną atmosferę i gotowość do pomocy w organizacji tego wydarzenia - mówił Tadeusz Gorgosz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle.

Tadeusz Gorgosz, w swoim kilkuminutowym wystąpieniu, sporo miejsca poświęcił również kondycji rzemiosła oraz wyzwaniom, przed jakimi stoją obecnie rzemieślnicy. Podkreślił przy tym, że rzemiosło, dostosowując się do wymogów, jakie stawiane są współcześnie wszelkim rodzajom wytwórczości, powinno umiejętnie łączyć tradycję z innowacyjnymi rozwiązaniami, współczesnymi możliwościami technologicznymi, sprzętowymi i materiałowymi. W jego opinii rzemiosło musi kroczyć nową drogą rozwoju.
- Każdego dnia towarzyszą nam refleksje na temat tego, w jakim kierunku powinno zmierzać rzemiosło. Dzisiejsze wydarzenie jest doskonałą okazją do tego, aby zastanowić się między innymi nad tym, jak promować dzisiaj rzemiosło, jak pobudzać u konsumentów potrzebę korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość - tłumaczy Michał Mazur, kierownik Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle.

Jasło dzień Rzemieślników

Edukacja kluczem do sukcesu
Współczesne rzemiosło boryka się obecnie z wieloma problemami. Jednym z najistotniejszych jest niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy.
- Z tego miejsca pragnę wam serdecznie podziękować za to, że mimo wszystko jesteście obecni na rynku i szkolicie młodzież. Praktycznie każdy z was ma jakiegoś czeladnika, starając się znaleźć swojego następcę. Z zawodu jestem inżynierem budownictwa i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że branża budowlana boryka się z ogromnymi trudnościami. Pomimo, że szkoły wciąż kształcą budowlańców, to firmy budowlane mają duży kłopot ze znalezieniem fachowców. Życzę wam zatem, aby nie brakowało wam rąk do pracy. Jest dzisiaj z nami młodzież, która zaprezentuje nam swoje możliwości. Jesteście żywym przykładem na to, że w rzemiośle też można widzieć swoją przyszłość - przekonywał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Cech Rzemiosł Różnych w Jaśle nie szczędzi swoich wysiłków w promocji szkolnictwa zawodowego. W swojej działalności poświęca mnóstwo miejsca aktywizacji zawodowej ludzi młodych i zachęca ich do kształcenia w zawodach rzemieślniczych. Dlatego też, w organizację "Dnia rzemiosła" włączyli się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Szkoła przygotowała pokaz fryzur i makijażu. Nie zabrakło również pokazu mody, w ramach którego uczennice kształcące się na kierunkach: technik usług fryzjerskich oraz technik stylista zaprezentowały kreacje inspirowane ikonami mody: Andrey Hepburn i Marlin Monroe oraz stylami współczesnych influencerek: Weroniki Sowy "Wersow" i Sandry Plajzer. Uczniowie klas o profilu spożywczym częstowali zaproszonych gości pysznymi deserkami.

GEN w Jaśle spotkanie

Wydarzeniu towarzyszyło również wręczenie nagród dla uczestników konkursu "Zawody rzemieślnicze w moim środowisku ‘’. Nagrody trafiły do uczniów jasielskich szkół podstawowych.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.