Dobiega końca pierwszy etap prac przy rozbudowie Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle I Etap dobiega końca. Inwestycja obejmuje budowę nowego pawilonu psychiatrycznego, w którym będzie się mieścił: oddział psychiatryczny wraz z izbą przyjęć, oddział psychiatryczny dzienny, poradnia zdrowia psychicznego oraz poradnia leczenia uzależnień.

Obecnie jasielski oddział psychiatryczny mieści się w historycznym, pochodzącym z początku XX wieku budynku przy ul. Za Bursą. Obiekt ten znacznie odbiega od współczesnych standardów technicznych i leczniczych. Nie ma w nim windy, a zniszczona elewacja i ściany wewnątrz są antywizytówką tej placówki. Ponadto wymaga on kompleksowego i gruntownego remontu. Powiat Jasielski zamierza przeznaczyć ten budynek na inne zadania.

Nowy pawilon to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw realnym potrzebom pacjentów i personelu. Obiekt jest kompleksowo przygotowany do świadczenia wysokiej jakości usług medycznych.

Nowa lokalizacja nie tylko rozwiąże problem transportu chorych na badania i konsultacje medyczne, ale przede wszystkim zapewni komfortowe i bezpieczne warunki pobytu dla pacjentów. Ponadto ma na celu poprawę warunków pracy personelu oraz podniesienia standardów wykonywanych świadczeń medycznych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i wyposażeniu, pracownicy placówki będą mogli wykonywać swoją pracę bezpieczniej, sprawniej i z korzyścią dla pacjentów.

Nowy budynek połączony jest z aktualnym budynkiem szpitala łącznikiem. Jest to pawilon 3-kondygnacyjny obejmujący piwnicę, parter i I piętro.

Na poziomie piwnic znajdować się będą pomieszczenia techniczne, magazynowe, szatnie dla personelu oraz sala ćwiczeń dla pacjentów. Na parterze usytuowana będzie izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia leczenia uzależnień oraz oddział psychiatryczny dzienny. Pierwsze piętro budynku przeznaczone zostało na oddział psychiatryczny zamknięty, składający się z odcinka obserwacyjnego - 14 łóżek, oraz odcinka diagnostyczno-obserwacyjnego - 24 łóżka.

Zbudowano, przebudowano i rozbudowano infrastrukturę techniczną, obejmującą zarówno instalacje zewnętrzne jak i wewnątrz budynku. Ponadto w ramach Etapu I zbudowane zostały drogi wewnętrzne, pełniące również funkcję dróg pożarowych dla całego budynku szpitala, parkingi dla samochodów osobowych oraz ciągi pieszych.

Powstały budynek spełnia przepisy ochrony przeciwpożarowej. Został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, zastosowane przy budowie materiały, spełniają określne dla Oddziału Psychiatrii warunki.

Obecnie trwają prace wykończeniowe. Całkowity koszt inwestycji wynosi 21 417 631,67 zł.

Jednocześnie na terenie parku przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle powstaje Karpacki Ogród Deszczowy wraz z elementami zielono - niebieskiej infrastruktury, który będzie pełnił rolę retencyjną - w czasie ulewnych deszczy zapewni bezpieczny odpływ wód opadowych, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi podtopieniami, w czasie suszy zaś będzie magazynował wcześniej przefiltrowaną deszczówkę, służącą nawadnianiu roślin.

Dawny park przyszpitalny był miejscem niezadbanym, pełnym chorych i połamanych drzew. Nowo powstałe miejsce będzie z pewnością stanowić wizytówkę dla miasta, a także stanie się zachętą dla innych do podejmowania inicjatywy tworzenia zielono - niebieskiej infrastruktury będącej odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne.

Ponadto inwestycja zlokalizowana jest w miejscu często odwiedzanym ze względu na sąsiadujący budynek szpitalny, osiedla mieszkaniowe i ciągle rozbudowywaną strefę usługowo-handlową. Powstająca infrastruktura ma nie tylko zachęcić mieszkańców do korzystania z uroków natury, częstszego przebywania na świeżym powietrzu i rekreacji. Pełnić będzie również rolę edukacyjną - poprzez zastosowanie odpowiednich elementów wspierających poprawę środowiska.

Karpacki Ogród Deszczowy zaopatrzony zostanie nie tylko w piękną roślinność i zbiorniki wodne. Na jego terenie powstaną również aleje spacerowe, a dla najmłodszych użytkowników - drewniany plac zabaw, idealnie komponujący się z istniejącym krajobrazem. Będzie to z pewnością miejsce przyjazne, zapewniające możliwość wypoczynku mieszkańcom w każdym wieku. Obecnie trwają prace związane ze zjazdem od ul. M. Konopnickiej. Kolejny zjazd powstanie w ciągu ulicy Lwowskiej. Park będzie otwarty dla pacjentów, mieszkańców Powiatu Jasielskiego i miasta.

Całkowity koszt planowanej inwestycji wyniesie około 900 000 €. Powiat Jasielski otrzymał promesę w kwocie 400 000 zł, na renowację części parku objętej nadzorem konserwatorskim.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.