Jasielska policja przestrzega przed oszustami wysyłającymi sms-y z wiadomością dopłaty 1,49 zł do nadanej przesyłki.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą jasielskiej komendy wyjaśniają sprawy dwóch oszustw, których ofiarą w ostatnich tygodniach padły dwie mieszkanki powiatu jasielskiego.

Fot. KPP Jasło

- Sposób działania przestępców jest prosty. Pod szyldem znanej firmy kurierskiej, wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomości sms z informacją o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty do wysłanej przesyłki w wysokości 1,49 zł. W sms-ie zamieszczony jest link, który przekierowuje pokrzywdzonych na stronę internetową umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Niestety jest to fałszywa strona, a wykonując na niej przelew drobnej kwoty, podając login i hasło umożliwiamy przestępcą nieograniczony dostęp do naszego konta bankowego - przestrzega podkomisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. - Po pewnym czasie pokrzywdzeni orientują się, że na ich kontach brakuje oszczędności lub otrzymują informację ze swojego banku, że z konta został zrobiony przelew na kilka tysięcy złotych, a nie na kwotę 1,49 złotych - dodał rzecznik.

Policja radzi, aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej skłaniające do płatności za usługi, nagrody bądź różnego rodzaju zaległości. Informacje na temat zadłużenia lub różnego rodzaju płatności zawsze można sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy.

Policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania wiadomości sms, zachęcających do kliknięcia w podany w nich link w celu dokonania nawet drobnych płatności. Linki te mogą kierować na fałszywą stronę banku. - Nie odpowiadajmy na te wiadomości i nie korzystajmy z umieszczonych w nich linków, chrońmy swoje dane! Zawsze zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze sprawdźmy stronę internetową wskazaną w wiadomości i ustalmy czy faktycznie zalegamy z płatnościami - przypomina podkomisarz Piotr Wojtunik.