14 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, miało miejsce niecodzienne wydarzenie.
W małej auli, udekorowanej okolicznościową scenografią, zebrała się cała społeczność przedszkola, dyrekcja oraz przedstawiciele Rady Rodziców aby wziąć udział w uroczystości z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości.

Wyjątkowo do grona uczestników dołączył chór Laurenti. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, włączając się w ten sposób w akcję Niepodległa do Hymnu.

uroczystość w PM9 w Jaśle

Następnie przedszkolaki zaprezentowały zebranym piosenkę "Barwy Ojczyste", ukazującą piękno naszego kraju, które można dostrzec na przestrzeni pór roku. Potem wykonawcy recytowali wiersze wskazujące na nasze symbole narodowe: godło, hymn i flagę. Najmłodsza grupa brawurowo zaśpiewała piosenkę "Jestem Polakiem" i tą deklaracją rozczuliła uczestników zgromadzenia.
Zebrani mogli też obejrzeć inscenizację i wiersze przybliżające wydarzenia historyczne sprzed 105 lat.
Wykonując piosenkę "Niepodległy kraj" najmłodsi wyrażali radość z odzyskania niepodległości.

Poprzez prezentowane utwory, przedszkolaki składały hołd bohaterom i wyrażały wdzięczność obrońcom naszej ojczyzny. Ciesząc się wolnością dzieci dziękowały przodkom za przekazywane tradycje, obyczaje, polską mowę.

dzień niepodległości w przedszkolu w Jaśle

Niezwykle widowiskowy okazał się polski taniec - Krakowiak,wykonany w tradycyjnych strojach z zachowaniem podstawowych figur.
Wszyscy uczestnicy uroczystości zachęceni zostali do wyrażania swoich uczuć wobec Ojczyzny zgodnie z przekazem "Kto ma w ręce symbol Polski, nich podniesie w górę go i pomacha nim radośnie. Biel i czerwień - to jest to !".

Drugą część uroczystości stanowił koncert w wykonaniu chóru Laurenti pod batutą Mateusza Gałuszki. W jego szeregach znajdują się nauczycielki a sam dyrygent jest akompaniatorem rytmiki w PM9. Chór wykonał pięć okolicznościowych pieśni żołnierskich, które towarzyszyły ważnym wydarzeniom naszej historii, krzewiły dycha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, a także zagrzewały do boju. Były wśród nich znane wszystkim utwory tj. "Warszawskie dzieci" czy "Sanitariuszka Małgorzatka". Przedszkolakom tak bardzo spodobał się występ chóru, że konieczny był bis.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.