Od 17 listopada istnieje możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL. Można to zrobić szybko i bezproblemowo, korzystając z aplikacji mObywatel. Usługa ma zapobiegać oszustwom, takim jak wzięcie na kogoś kredytu.
Możliwość zastrzegania numeru PESEL, ma z założenia ograniczyć ilość oszustw, takich jak sprzedaż nieruchomości bez wiedzy i zgody posiadacza, wzięcie na kogoś kredytu, lub zakup sprzętów na raty na czyjeś dane. Utworzony Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL można zarówno zastrzec, jak i cofnąć zastrzeżenie, jak również ustawić automatyczne zastrzeżenie. Rejestr pozwala też sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne oraz daje dostęp do poglądu historii zmian statusu.

Numer PESEL zastrzec można nie tylko poprzez aplikację mObywatel. Osoby, które z niej nie korzystają, mogą zrobić to też w placówce banku, na poczcie oraz w urzędzie gminy.

W gminie PESEL zastrzec można po złożeniu odpowiedniego wniosku, co poprzedzone jest obowiązkową weryfikacją tożsamości. Organ podejmuje działania od razu po złożeniu tego wniosku, w ten sposób można zastrzec numer i cofnąć jego zastrzeżenie. Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie o zastrzeżeniu lub cofnięciu.

Osoby chore, z niepełnosprawnościami i każdy, kto ze względu na ważne przyczyny i ograniczenia nie ma możliwości samodzielnie pojawić się w urzędzie gminy, by zastrzec swój numer PESEL, może zrobić to za pośrednictwem pełnomocnika. Wyznaczony pełnomocnik zobowiązany jest do złożenia pełnomocnictwa szczególnego i potwierdzenia swojej tożsamości.


Kuratorzy i opiekunowie prawni również mogą zastrzec numer PESEL, w przypadku osoby, która ma ograniczone zdolności do czynności prawnych, lub została ich całkowicie pozbawiona. Opiekunowie i kuratorzy mogą zrobić to w dowolnym urzędzie gminy. Konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości, a następnie przełożenie orzeczenia sądowego, które potwierdzi, że wnioskodawca pełni rolę opiekuna prawnego lub kuratora danej osoby.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.