Ponad 100 uczniów ze szkół podstawowych, średnich i specjalnych, tworzących 21 zespołów, rozpoczęło prace nad swoimi projektami badawczymi. Projekty mają dotyczyć zagadnień związanych z miastem, a realizowane są w ramach konkursu Giełdy Genialnych Pomysłów dla Jasła.
To już druga edycja konkursu, organizowanego przez Miasto Jasło w ramach projektu "Jasło, moje miasto, mój dom."- Bardzo cieszy mnie to, że w tej edycji mamy jeszcze więcej chętnych młodych ludzi do rozwijania swoich pasji naukowych. To znak, że macie nowe pomysły, które chcecie wdrażać w życie - mówił podczas otwarcia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jasło rozpoczęcie konkursu

Nad młodymi badaczami czuwa 16 nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w szkołach, placówkach oświatowych, sportowych, wychowawczo-opiekuńczych oraz stowarzyszeniach. - Ich rolą jest inspirowanie do działania, wykorzystując indywidualne predyspozycje i możliwości uczniów. Ważne jest to, że opiekun jest doradcą, a nie wykładowcą - podkreślała Aleksandra Dacyl, ekspert zewnętrzny w konkursie.

W inauguracji GGP uczestniczył również dr Krzysztof Głuc, od kilkunastu już lat współpracujący z miastem przy realizacji programu Jasło Miasto Wiedzy. Ekspert w mini wykładzie zatytułowanym "Dlaczego warto się uczyć? Innowacyjność jest kluczem do sukcesu" przybliżał uczestnikom fakty dotyczące rynku przyszłości. - Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego 65 proc. dzieci zaczynających właśnie naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Z tego powodu musimy przygotować się do ciągłej nauki i zdobywania kompetencji, aby nadążyć za zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Umiejętności technologiczne staną się jednymi z najbardziej pożądanych w przyszłości - zaznaczył K. Głuc.

rozpoczęcie konkursu w Jaśle

W tej edycji zespoły projektowe będą m.in.: upowszechniać wśród młodzieży ideę wolontariatu, tworzyć interaktywną grę miejską, badać gospodarowanie wodą pitną w Jaśle, zgłębiać więzi pomiędzy jaślanami, a ich czworonogimi przyjaciółmi, popularyzować alternatywne metody porozumiewania się z osobami z niepełnosprawnością, wyzwalać pasje literackie i czytelnicze młodych jaślan, czy troszczyć się o zdrowie psychiczne młodego pokolenia.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.