W ubiegłym tygodniu w Jaśle odbyły się powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
13 grudnia odbyły powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uroczystości rozpoczęła akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle.

Podczas akademii wypowiadali się uczestnicy minionych zdarzeń - starosta jasielski Adam Pawluś i Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Solidarni w Jaśle" Kazimierz Rozenbajger. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jak wyglądała rzeczywistość okresu stanu wojennego i czasów wielkiego wolnościowego zrywu "Solidarności".

obchody w Jaśle

Następnie uczniowie zaprezentowali widowisko słowno - muzyczne, w trakcie którego publiczność wysłuchała znakomite covery takich utworów jak Kocham wolność Chłopców z Placu Broni i Mamo tyś płakała Sanah (Zuzanny Jurczak) i Igora Herbuta. Akademię zakończył widowiskowy występ taneczny z flagami.
Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie przygotowali także wystawę z pamiątkami przybliżającymi atmosferę tamtych lat.

Wieczorną część uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle, odprawiona w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej dziekan Dekanatu Jasło - Wschód ks. Zbigniew Irzyk.

Homilię wygłosił ks. proboszcz Dariusz Weryński, który przywołał postać wielkiego kapłana i męczennika Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. - Uczył on za świętym Pawłem, że zło można tylko dobrem zwyciężać. To była najbardziej ewangeliczna odpowiedź na zło stanu wojennego. To była odpowiedź Kościoła na ogromne krzywdy. Dzisiaj wspominając tę tragiczną datę w historii naszego narodu nie chcemy zatrzymywać się tylko na przeszłości. Chcemy również popatrzeć w przyszłość, bo dzieje polskiej Solidarności przecież się nie skończyły - zapewniał.

powiatowe obchody w Jaśle

Po zakończonej mszy, delegacje władz samorządowych, "Solidarności", służb mundurowych, instytucji oraz placówek oświatowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.