80 rocznica Akcji Pensjonat - obchody w Jaśle

-

Urząd Miasta w Jaśle

Wstęp wolny

W sierpniu w Jaśle zaplanowano miejskie obchody z okazji 80 rocznicy Akcji Pensjonat.

W nocy z 5 na 6 sierpnia minie 80 lat od przeprowadzenia w mieście Jaśle brawurowej Akcji Pensjonat. Informacja o uwolnieniu w 1943 roku 66 więźniów politycznych z jasielskiego więzienia rozeszła się lotem błyskawicy i była dla mieszkańców Jasła i regionu nadzieją na lepsze czasy.

Zapraszamy na wydarzenia upamiętniające losy całej akcji, a także sześciu głównych postaci tego wydarzenia, którymi byli: Zenon Sobota "Korczak", Zbigniew Zawiła "Żbik", Zbigniew Cerkowniak "Boruta", Stanisław Kostka "Dąbrowa", Stanisław Magura "Paw" i Józef Okwieka "Trójka".

3, 4 i 7 sierpnia
Odbędzie się projekcja filmu "Akcja Pensjonat" w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Jest to dokument fabularyzowany w ramach cyklu "Historyczny Pejzaż Podkarpacia". Rok produkcji: 2016. Do wyboru są trzy dni: 3 sierpnia (czwartek) - godz. 16:00, 4 sierpnia (piątek) - godz.12:00 oraz 7 sierpnia (poniedziałek) godz. 10:00.

4 sierpnia
Odbędzie się XI Jasielski Marsz Wolności im. pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki. Początek o godz. 20 pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica (montaż słowno-muzyczny); przejście pod kościół na osiedlu Żółków, gdzie odbędzie się ognisko harcerskie.
Planowane zakończenie to godz. 22.15. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy (przy pomniku) ma na której prezentowane będzie m.in. wspomnienie o Stanisławie "Dąbrowie" Kostce, czy też upamiętnienie 80 rocznicy akcji w wierszach i pracach plastycznych.

6 sierpnia
To główne uroczystości 80 rocznicy Akcji Pensjonat. Rozpoczną się one mszą św. w kościele oo. Franciszkanów, po której nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej. Przy pomniku zaplanowano: hymn Państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów, a także przemówienia okolicznościowe.
W związku z organizacją tego wydarzenia, w tym dniu nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu wybranych odcinków ulic miejskich: ul. Staszica od skrzyżowania z ul. 1 maja do skrzyżowania z ul. Dworcową, w godzinach od 9.30 do 11.00 (dla organizowanych uroczystości) oraz: ul. Szopena, ul. 3 Maja, ul. 1 Maja, ul. Staszica, w godzinach od 10.00 do 10.20 na czas przemarszu uczestników uroczystości.

1 - 31 sierpnia
W Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (Kino Syrena, ul. Sokoła 8) będzie można zobaczyć makietę jasielskiego więzienia.

10 sierpnia
Z kolei w czwartek, 10 sierpnia, w ramach jasielskich wakacyjnych spacerów z przewodnikiem, zapraszamy na przechadzkę Szlakiem Akcji Pensjonat. Spotykamy się o godz. 17 przed jasielskim kinem Syrena.

 

80 rocznica Akcji Pensjonat - obchody w Jaśle

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl