Hyundai Krosno

Wystawa "Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec"

-

Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie

Cieklin, 38-222 Cieklin

Wstęp wolny

Wystawę "Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec" można zobaczyć w dniach od 4 maja do 30 czerwca 2023 roku w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.

Paweł Pierzowicz urodził się 1998 roku, mieszka w Dębowcu. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Za przykładem swojego dziadka, ojca i wujka w wieku 16 lat wstąpił do miejscowej jednostki OSP. Jego przygoda z historią Ochotniczej Straży Pożarnej zaczęła się 7 lat temu. Na początku kolekcjonował modele samochodów strażackich. Później postanowił zagłębić się w historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Udało mu się zgromadzić pokaźny zbiór. W swojej kolekcji posiada stare zdjęcia, mundury strażackie, hełmy, sikawki, sprzęt do gaszenia pożarów, kalendarze i plakaty oraz wiele dokumentów.

Kronika znaleziona u dziadka Jana Pierzowicza, która została wydana na 100-lecie OSP Dębowiec zainspirowała go do kontynuowania pisania kronik. Pierwszą kronikę opracował końcem 2017 roku. By zgromadzić jak najwięcej informacji, odwiedzał starszych druhów, słuchał ich wspomnień, szukał dokumentów. Najwięcej informacji przekazał mu wujek, Ludwik Biesiadzki, który wstąpił do straży w Dębowcu 15 maja 1943 roku. Przez wiele lat był prezesem, a następnie do końca życia pełnił funkcję gospodarza.

 

Wystawa "Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec"

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl