Wycieczka w Bieszczady z KK-T JDK i PTTK

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

120.00zł - 130.00

Bieszczadzkie odludzia będą celem wycieczki, na którą 19 sierpnia 2023 roku zapraszają miłośników górskich wędrówek Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle.

Bieszczady to tajemnicza kraina rozległych przestrzeni i odludnych miejsc, gdzie historia dotkliwe odcisnęła piętno. Można w nich znaleźć dzikie, niedostępne doliny, wąwozy, zalesione zbocza, łąki z widokami na tarasy dawnych pól i stare drogi z przydrożnymi kapliczkami, które natura wzięła w swoje władanie. Czas tu płynie wolniej, a rytm dnia wyznaczają wschody i zachody słońca.

Uczestników wycieczki po malowniczych bieszczadzkich ścieżkach prowadzić będzie przewodnik PTTK Józef Kaczor, a 10-kilometrowa, około 4-godzinna, niezbyt wymagająca trasa wieść będzie z Bukowca przez Korbanię i Przełęcz Hyrczę do Łopienki.

Bukowiec – niewielka miejscowość o charakterze letniskowym. Leży na trasie obwodnicy bieszczadzkiej, w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym, pomiędzy masywem Korbani, a doliną Solinki przechodzącej w Jezioro Solińskie. Wyznaczono stąd ścieżkę spacerową prowadzącą na jeden z najciekawszych szczytów – Korbanię.

Korbania (894 m n.p.m.) – góra o lesistych stokach i niezalesionym wierzchołku, który jest imponującym punktem widokowym. Ze szczytu można podziwiać w całej okazałości bieszczadzkie połoniny, wzgórze Otrytu oraz taflę Jeziora Solińskiego w pełnej krasie.

Przełęcz Hyrcza (697 m n.p.m.) – dawniej tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów, znajduje się w Paśmie Łopiennika i Durnej. Prowadzi przez nią droga łącząca niegdyś nieistniejące już wsie – Tyskową i Łopienkę. Powyżej przełęczy stoi murowana kapliczka, datowana na początek XVIII wieku.

Łopienka – wieś z połowy XVI w., położona u podnóża Łopiennika (1069 m n.p.m.), z której do obecnych czasów ocalała jedynie cerkiew zbudowana z nieobrobionego (dzikiego) kamienia – obecnie jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Przez kilkaset lat świątynia ta była największym bieszczadzkim sanktuarium i celem pielgrzymów z Polski, Rusi i Węgier. Cerkiew znana jest z ołtarza głównego (kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Łopieńskiej) i figury Chrystusa Bieszczadzkiego.

 

Wycieczka w Bieszczady z KK-T JDK i PTTK

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl