Hyundai Krosno

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

-

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Wstęp wolny

W piątek, 1 marca 2024 roku, po raz kolejny obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza komunistyczna i pomimo grożących im represji nie złożyli broni, często płacąc za to najwyższą cenę.

W 2011 roku Sejm RP dzień 1 marca ustanowił świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy nie chcieli podporządkować Polski Związkowi Radzieckiemu i nie pozwalali narzucić jej obywatelom ustroju komunistycznego.
Rokrocznie z tej okazji w Jaśle organizowane są obchody poświęcone bohaterom tamtych czasów – Żołnierzom Niezłomnym, Wyklętym, walczącym z tymi, którzy chcieli zniszczyć Polskę, jej niezależność i niepodległość.
W tym roku również mieszkańcy Jasła uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W programie zaplanowano m.in.:
- o godz. 9:00 – bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym Topem" (Zespół Szkół Nr 3 w Jaśle),
- o godz. 12:00 – uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle - Plac Żwirki i Wigury): podniesienie flagi państwowej, hymn państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów, wystąpienia okolicznościowe,
- o godz. 18:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych (Kolegiacka Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle – „FARA”).

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl