Od Troi po Bałtyk - impreza plenerowa w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy

-

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Trzcinica 646, 38-207 Przysieki

Wstęp wolny

W dniu 16 czerwca 2024 roku u zapraszamy do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy na imprezę plenerową pod tytułem Poznaj legiony rzymskie. Jest to kolejne wydarzenie realizowane w ramach cyklu Od Troi po Bałtyk w trakcie, których prezentowane są kultury z tego obszaru znane zarówno z wykopalisk archeologicznych jak i antycznych przekazów.

W tym roku impreza poświęcona jest starożytnemu Rzymowi i temu co się z nim kojarzy, czyli armii, która umożliwiła powstanie oraz funkcjonowanie przez kilkaset lat państwa, które tak mocno zaważyło na losach Europy. Ten wpływ na rozwój naszego kontynentu wyrażał się w urbanizacji czyli powstaniu gęstej sieci miast oraz mniejszych osiedli, rozwój szlaków handlowych i związanej z nimi infrastruktury drogowej, a także rozwój prawa i sztuki oraz rozprzestrzenieniu się chrześcijaństwa.

Niezwykle istotna z punktu widzenia ziem polskich jest rola, jaką odegrały kontakty z Rzymem ludów zamieszkujących tereny po zewnętrznej stronie strzeżonej przez legiony granicy Cesarstwa Rzymskiego zwanej Limesem. Relacje te nie ograniczały się wyłącznie do konfliktów zbrojnych, ale miały one również pokojowy charakter i odegrały dużą rolę cywilizacyjną.
Temu wszystkiemu będzie właśnie poświęcona impreza pod tytułem Poznaj legiony rzymskie w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy.

Istotną jej częścią będą przedstawione przez grupę rekonstrukcyjną legiony z ich musztrą, prezentacją uzbrojenia i ubiorów. W trakcie tej imprezy obecne będą również walki gladiatorów czyli to co współczesnym kojarzy się ze starożytnym Rzymem. Zwiedzający będą mogli poznać wioskę antyczną, a także zagadnienia związane z tradycyjną religią rzymską. Równocześnie będzie można poznać europejskich Germanów, barbarzyńców zamieszkujących tereny wzdłuż granic Państwa Rzymskiego oraz Celtów, których część żyła również poza Limesem.
Wyjątkowym punktem imprezy będzie wykład jednego z najbardziej znanych polskich archeologów prof. dr hab. Karola Myśliwca, który wygłosi wykład pod tytułem „Pośmiertne losy Aleksandra Wielkiego w świetle polskich wykopalisk w Sakkarze”. Wykład ten poświęcony jednej z najwybitniejszych postaci starożytności jakim był Aleksander Wielki, a który ma duży wpływ nawet na współczesną kulturę masową, będzie niezwykle istotną częścią imprezy promującej historię starożytną.

 

Od Troi po Bałtyk - impreza plenerowa w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl