Daniel Obajtek

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Pociągiem na Donbas – wykład online Joanny Majewskiej

-

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Kolłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Pociągiem na Donbas – wykład online Joanny Majewskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 28 kwietnia o godz. 18:30 na wykład o twórczości Serhija Żadana w ramach cyklu „Świat literatury, literatura świata”.

Kolej zajmuje w twórczości Serhija Żadana specjalne miejsce. Podróże pociągami, nocowanie na dworcu, znajomości z podejrzanymi współpasażerami, pył i kurz kolejowych stacji małych miasteczek – to sytuacje z którymi często mierzą się bohaterowie prozy i poezji Żadana.

Wsiądźmy więc do literackiego pociągu i zobaczmy Donbas z perspektywy przenikliwego obserwatora, ukraińskojęzycznego pisarza, który o swoich rodzinnych stronach – wschodniej Ukrainie – opowiada już od prawie 30 lat. Dzięki prozie anarchizującego autora w rozwalonych trampkach, który przemienił się w zaangażowanego aktywistę społecznego (nie zdejmując przy tym trampek!), odbędziemy podróż po Donbasie. Porozmawiamy o wojnie, liźniemy tajników tożsamości i wielojęzyczności Donbasu, a także dowiemy się, jak ważną i inspirującą postacią dla społeczności może być pisarz.

Joanna Majewska – absolwentka filologii ukraińskiej i ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym UJ. Tłumaczka z języka ukraińskiego oraz edukatorka w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Prywatnie fascynatka Ukrainy, Lwowa i architektury.

Wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem: https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/

 


Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl