Daniel Obajtek

111. Studnia Kulturalna JDK. Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

20.00

111. Studnia Kulturalna JDK. Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim

Marcin Kydryński, radiowiec, podróżnik, fotograf będzie - już po raz drugi - gościem Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie poświęcone promocji najnowszej książki popularnego dziennikarza - „Dal. Listy z Afryki minionej” - odbędzie się 28 sierpnia o godz. 17:00 w JDK. Cena biletu – 20 zł.

„Dal” to swego rodzaju prequel do napisanej przez Kydryńskiego w 2016 r. książki „Biel. Notatki z Afryki”, która była podsumowaniem 25 lat jego podróżowania po Afryce. W styczniu 2017 r. w JDK odbyła się promocja tej książki, a jej autor - gość 74. Studni Kulturalnej - podzielił się ze słuchaczami swoimi przeżyciami i przemyśleniami.

Wydana w maju 2020 r. przez Edipresse „Dal” powstała na kanwie dawnych fotografii, pocztówek, listów, map i rycin z bogatej kolekcji autora. Na kartach książki pojawiają się słynne postacie: David Livingstone, poszukujący go Henry Morton Stanley i generał Gordon, który zginął broniąc oblężonego przez Mahdiego Chartumu i historie zwykłych ludzi, którzy gdzieś, kiedyś, do kogoś wysłali swoje słowa z afrykańskiego kontynentu. Ale kwestie historyczne to nie wszystko. „Dal” to książka wielopłaszczyznowa. Mówi m.in. o istocie sztuki fotografii, o jej związkach z malarstwem i o świecie literatury, w którym pojawiają się: Andre Gide, Gustaw Flaubert, Oscar Wilde. Nie brak w niej wątków poświęconych zmysłowości i erotyzmowi, ale również poruszających bardzo trudne tematy. Zamieszczone w książce fotografie z egzekucji przypominają o okrucieństwie, śmierci, nieuchronności losu. - Wybierając z moich zbiorów do tej książki zaledwie sto kilkadziesiąt - z bodaj tysiąca archiwalnych zdjęć - dokonuję selekcji. Zawiedzie się, kto czeka, że Dal opowie mu całą historię Afryki, każdej dotknie kwestii, wątek każdy wyczerpie. Nie. Chciałbym jedynie żebyś, Czytelniku patrzył w oczy kolejnych postaci wiedząc, że każda z nich jest wyjątkowa, pojedyncza, zaistniała raz tylko - mówi Marcin Kydryński.

111. Studnia Kulturalna JDK odbędzie się w warunkach aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Szczegółowe warunki, które należy spełnić, by móc uczestniczyć w spotkaniu zamieszczone są na stronie internetowej JDK w zakładce „Procedury bezpieczeństwa w Jasielskim Domu Kultury w okresie epidemii koronawirusa covid-19”.

Marcin Kydryński - radiowiec, wędrowiec, fotograf, chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali - przez 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od czerwca 2020 prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat.

Od 1992 r. podróżował po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 r. prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.

Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

Od 2011 r. prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów Siesta w Drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca Olisu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki - nowe i odświeżone wydanie tytułu. 20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”.

źródło: www.kydrynski.com

 

111. Studnia Kulturalna JDK. Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl