Spotkanie z Żanetą Groborz-Mazanek w JDK

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Spotkanie z Żanetą Groborz-Mazanek w JDK odbędzie się w dniu 28 września 2021 roku o godzinie 17:00.

"Bramy Duszy. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec" to temat spotkania z Żanetą Groborz-Mazanek w Klubie Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury.

Gość klubu - miłośniczka kapliczek Żaneta Groborz-Mazanek - podzieli się swoją pasją z przybyłymi. Zwróci uwagę na charakterystyczne dla kultury ludowej obiekty tzw. małej architektury, należące do obiektów kultu religijnego, takie jak: przydrożne kapliczki, krzyże i figury świętych. Omówi typy kapliczek, ich genezę, historię i funkcję w przestrzeni sacrum i profanum oraz specyfikę kapliczek gminy Tarnowiec, znanych zainteresowanym tematem bywalcom JDK z wycieczek z przewodnikiem, organizowanych w ramach Klubu Kulturalno-Turystycznego.

Żaneta Groborz Mazanek ukończyła wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie i Historię Sztuki na UJ. Małą architekturą sakralną gminy Tarnowiec zafascynowała się odwiedzając rodzinne strony swoich dziadków. W 2002 roku wydała opracowanie „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec”.

 

Spotkanie z Żanetą Groborz-Mazanek w JDK

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl