Daniel Obajtek

Wyprawa rowerowa Klubu Kulturalno - Turystycznego Jasielskiego Domu Kultury: tajemnicze wzgórze Franków

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

- 15

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury organizuje 8 sierpnia br. rowerową wycieczkę na wzgórze Franków (534 m n.p.m.) koło Dukli. To trzecia wyprawa rowerowa w tym roku.

Wyjazd zaplanowany jest na godzinę 8.00 sprzed budynku JDK. Grupę poprowadzą profesjonalni przewodnicy Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.
Około 70-kilometrowa trasa wycieczki rowerowej prowadzić będzie z Jasła przez Niegłowice, Dębowiec, Zarzecze, Świerchową, Osiek Jasielski, Mytarkę, Nowy Żmigród, Iwlę na wzgórze Franków i z powrotem do Jasła.

Jak informuje Elżbieta Ruszała z JDK, wycieczka kosztuje 15 zł, a liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnicy muszą posiadać kask ochronny, a ponadto - ze względu na epidemię koronawirusa i związane z tym przepisy sanitarno - epidemiologiczne - maseczkę ochronną i płyn dezynfekcyjny do rąk.

Wzgórze Franków, zwane również - ze względu na swoja wysokość - „Wzgórzem 534”, jest najwyższym szczytem w grupie tzw. Gór Iwelskich, leżących na północnym skraju Beskidu Niskiego. To niewielkie wzniesienie odegrało ważną rolę w czasie II wojny światowej, we wrześniu 1944 r., podczas operacji dukielsko-preszowskiej, znanej pod nazwą „Bitwa o Przełęcz Dukielską”. Na szczycie, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Dukielskiego wzniesiono pomnik upamiętniający miejsce długotrwałych, krwawych walk.

 


Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl