Daniel Obajtek

Lem - wystawa w MBP w Jaśle

-

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Kolłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Lem - wystawę w MBP w Jaśle można zobaczyć przez styczeń i luty 2022 roku.

W 2021 roku obchodziliśmy Rok Lema, ustanowiony w 100. rocznicę urodzin światowej sławy pisarza XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i wydane w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Podsumowując to wydarzenie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Lem” autorstwa Ewy Solarz, która powstała dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Wystawa pokazuje prace współczesnych artystów, którzy z tej okazji zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Stanisława Lema. W tym gronie znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska / Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski / Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska.

Drugą część ekspozycji stanowią wybrane, kultowe już grafiki Daniela Mroza (1917-1993), który stworzył charakterystyczną galerię czarno-białych postaci do książek Stanisława Lema. Krakowski artysta był grafikiem, scenografem i ilustratorem. Zainteresowanie techniką i zetknięcie się z kolażami Maxa Ernsta znalazło odbicie w jego ilustracjach, nieco surrealistyczno - groteskowych.
-Oprócz rysunków tuszem, Mróz sięgał także niekiedy po kolaż, zestawiając z sobą fragmenty grafik, jak w przypadku pierwszej serii ilustracji do „Cyberiady” (Cultura.pl).

 

Lem - wystawa w MBP w Jaśle

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl