Daniel Obajtek

Kulig w Regietowie

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

130.00zł - 140.00

W niedzielę (30 stycznia 2022) roku Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z jasielskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego organizują zimowy wyjazd do Regietowa i najpiękniejszej doliny w sercu Beskidu Niskiego, gdzie odbędzie się kulig.

Wyjazd z Jasła godz. 11.30 sprzed budynku JDK, powrót około godz. 19.00. Grupę poprowadzi znany i powszechnie lubiany przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik.

Malowniczą dolinę w krainie Łemków i Pogórzan, położoną u podnóża Rotundy (771 m n.p.m.) otaczają szczyty Jaworzyny Konieczniańskiej i Koziego Żebra. W zimie, gdy wszystko otula śnieg, w dolinie panuje świąteczno-baśniowa atmosfera. W tej klimatycznej scenerii odbędzie się godzinny kulig, a po nim dwugodzinna biesiada z pieczeniem kiełbasek w Karczmie Huculanka.

Jak zwykle podczas wypadów turystycznych organizowanych przez KK-T JDK i PTTK nie zabraknie zwiedzania. Tym razem na trasie wycieczki znalazła się perła architektury drewnianej – cerkiew św. Paraskewy, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki w Kwiatoniu. Obiekt należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. W 2013 roku wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bogate wyposażenie cerkwi pochodzi z XVII – XX wieku i jest utrzymane w stylu późnego baroku. Na uwagę zasługuje fakt, że ikonostas został wykonany przez malarza Michała Bogdańskiego oraz genialnego rzeźbiarza Andrzeja Szajnę pochodzącego z Jasła.

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmowane są w PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00. Informację można uzyskać także pod numerem telefonu 514 284 625 w JDK.

 

Kulig w Regietowie

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl