Daniel Obajtek

Wystawa Macieja Zielińskiego "W krzywym akwarium"

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Wystawę Macieja Zielińskiego "W krzywym akwarium" można oglądać w Jasielskim Domu Kultury w dniach od 12 stycznia 2022 roku do 25 lutego 2022 roku.

Maciej Zieliński jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentuje obrazy stanowiące połączenie malarstwa akrylowego i kolażu z przygotowanych wcześniej elementów papierowych.

Moje prace to mieszanina ilustracji i elementów malarskich, zaś temat to najczęściej pretekst do graficznej zabawy i poszukiwań. Obrazy rozpadają się na kawałki i budują na nowo, tworząc swój własny poskładany świat– mówi artysta.

Maciej Zieliński, urodzony w 1977r. w Legnicy, dzieciństwo i młodość spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo – Hutniczej, na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach zmienił jednak uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi projektami, Zieliński powrócił do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „ Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik, znalazł swój ulubiony sposób pracy. – W porównaniu do prac cyfrowych, taki sposób tworzenia, mimo iż zasadniczo podobny (wycinanie elementów, retusz, warstwy korekcyjne), daje dużo większą frajdę, wynikającą z bezpośredniego kontaktu z materiałem oraz namacalny efekt w postaci jednostkowego przedmiotu – obrazu. W swoich pracach staram się balansować na granicy porządku i bałaganu. Swobodną i intuicyjną część procesu (kolaż) przeplatam warstwami farby, które porządkują i edytują naniesione elementy – dodaje twórca.

 

Wystawa Macieja Zielińskiego "W krzywym akwarium"

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl