Wystawa "Ultra pasje" w JDK

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Wystawę "Ultra pasje" będzie można zobaczyć w dniach od 21 marca do 21 kwietnia 2022 roku w Jasielskim Domu Kultury. Na wystawie zaprezentuje swoje dzieła 20 artystów – instruktorów i wykładowców Uniwersytetu Ludowego z Woli Sękowej.

Na interdyscyplinarną ekspozycję składa się kilkadziesiąt oryginalnych prac z różnych dziedzin artystycznych jak rzeźba, malarstwo oraz rękodzieło m.in. tkanina artystyczna, koronka, krywulki, haft ukraiński, ceramika, witraże użytkowe, ikony, prace z filcu.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej szkoli nauczycieli, instruktorów, dzieci i młodzież oraz wszystkie osoby zainteresowane rękodziełem artystycznym. Placówka realizuje także zajęcia z malarstwa i rysunku, historii sztuki, etnografii, animacji społeczno-kulturalnej.

Wśród form działania ULRA znajdują się różnego rodzaju warsztaty, wystawy, projekty społeczno-kulturalne, akcje artystyczne. – To miejsce, gdzie spotykają się ludzie o szczególnej wrażliwości, ukierunkowanej na doznania estetyczne, związane z rękodziełem, sztuką, przyrodą. Magnetycznie na przyjezdnych działa urok Beskidu Niskiego – otwarte przestrzenie, górskie pasmo lasu, zapachy ziół, ogniska– podkreśla uroki Woli Sękowej Beata Woroniec, prezes Stowarzyszenia ULRA.

Położenie ośrodka w Beskidzie Niskim ma wyjątkowy, niepowtarzalny klimat, co nie pozostaje bez wpływu na twórczość. – W czasie spacerów można napotkać tu artefakty związane z działaniami artystycznymi – stracha na wróble, rybaka czy osobliwą krowę z drewna. Największy jest Exodus – składający się z ponad stu wyrzeźbionych postaci. Przypomina trudne powojenne czasy, po których pozostały jedynie stare przydrożne kapliczki, studnie i sady – dodaje prezes Woroniec.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego nawiązuje swą nazwą, formą organizacyjną oraz priorytetowymi celami działania do skandynawskich tradycji internatowych szkół ludowych dla dorosłych. Idea tego typu ośrodków edukacyjnych wywodzi się z XIX-wiecznej koncepcji Mikołaja Grundviga, przeniesionej na grunt polski m.in. przez Ignacego Solarza. Od początku duże znaczenie przykładano w nich do ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju osobowego i społecznego.

 

Wystawa "Ultra pasje" w JDK

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl