Wyprawa rowerowa do Wapiennego z KK-T JDK

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

15.00

Wyprawa rowerowa do Wapiennego z KK-T JDK odbędzie się w dniu 4 czerwca 2022 roku. Wyjazd o godzinie 9:00 sprzed budynku JDK.

W otoczeniu wzgórz Beskidu Niskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego, tuż pod szczytem góry Ferdel (648 m n.p.m.) ukryła się malutka miejscowość Wapienne – perełka ziemi małopolskiej. Jest to najmniejsze polskie uzdrowisko z bardzo bogatą historią, bowiem jego początki sięgają XVI wieku, a właściwości lecznicze wód odkryto w wieku XVII. Kurowali się tu miedzy innymi wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona.

Ta niepozorna miejscowość ze statusem uzdrowiska od 1986 roku, posiada swój park zdrojowy z amfiteatrem, domem zdrojowym, pijalnią wód mineralnych, tężnią solankową, ogrodami zdrojowymi, fontanną i pięknymi ścieżkami spacerowo-rowerowymi. Kuracjusze i turyści mogą tu oddychać krystalicznie czystym powietrzem oraz korzystać z bogatych pokładów wód borowinowych i siarczkowych.

Klub Kulturalno-Turystyczny JDK przygotował wyjazd rowerowy w te piękne, zaciszne okolice. Około 45-kilometrowa trasa rowerowa (tam i z powrotem) poprowadzić będzie z Jasła poprzez Brzyście, Osobnicę, Radość, Dzielec, Bednarskie, Lipinki i Rozdziele do Wapiennego.
Program przewiduje zwiedzanie uzdrowiska, wyjście na górę Ferdel oraz – tradycyjnie – ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

 

Wyprawa rowerowa do Wapiennego z KK-T JDK

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2021 jaslo365.pl