Daniel Obajtek

Wystawa prac Pawła Wyborskiego "Prześwity, obrazy o ikonie"

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Wystawę prac Pawła Wyborskiego "Prześwity, obrazy o ikonie" można zobaczyć w dniach od 30 czerwca 2022 roku do 6 sierpnia 2022 roku w JDK.

"Prześwity", są próbą syntetycznego ujęcia większości dotychczasowych cykli obrazów Wyborskiego, inspirowanych w szerokim sensie estetyką ikony. Swoistym dla tego zamysłu jest zwrócenie uwagi nie tyle na jakąś z charakterystyk ikony, ile na ogólną strategię działania malarskiego, polegającego na zróżnicowanych próbach zakrywania czy też zakłócania porządku treści i motywów, jednocześnie z intencją, aby poprzez ten zabieg nadać przedstawieniom dodatkowy sens.

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim). Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu dwóch wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska (2016, 2017, 2018, 2019, 2020) oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów artystycznych: Nowa Ikona oraz Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną. Mieszka w Gdańsku. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw krajowych, które spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców.

 

Wystawa prac Pawła Wyborskiego "Prześwity, obrazy o ikonie"

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl