Daniel Obajtek

Klub Kulturalno -Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i PTTK Jasło: wycieczka do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

100zł - 105

Klub Kulturalno -Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i PTTK Jasło zapraszają na wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach

W sobotę, 12 września, Klub Kulturalno -Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział Jasło organizują wspólnie wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów, zwanej sercem polskich Tatr. Przewodnikiem grupy będzie znany w środowisku i powszechnie lubiany Tadeusz Wójcik.

Dolina Pięciu Stawów uchodzi za najpiękniejszą w Tatrach; przyciąga i uwodzi swym urokiem licznych turystów, od których wymaga dobrej kondycji fizycznej, gdyż trasa nie jest krótka, a przewyższenia znaczące. Słynną dolinę można zobaczyć po około 7,5-godzinnej wędrówce urokliwymi ścieżkami z Palenicy Białczańskiej, przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Wielką Siklawę.

Palenica Białczańska (około 990 m n.p.m.) to polana w Tatrach, położona w Dolinie Białki. Stanowi punkt końcowy ruchu zmotoryzowanego, zmierzającego drogą Oswalda Balzera w kierunku Morskiego Oka.

Wodogrzmoty Mickiewicza (1099 m n.p.m.) to efektowny wodospad składający się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka. Tu znajduje się pierwszy przystanek na trasie do Morskiego Oka.

Wielka Siklawa (1515 m n.p.m.) jest kolejnym imponującym wodospadem. Ma 65 m wysokości i opada dwiema, a czasem trzema strugami po ścianie stawiarskiej oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Rozpryski rozbijającej się o skały wody da się odczuć nawet stojąc w dużej odległości. Czasem promienie słońca przechodzące przez rozpylone krople rozszczepiają się, tworząc tęczę, co dodatkowo dodaje uroku temu miejscu.

Wielki Staw Polski (1665 m n.p.m.) jest pierwszym i zdecydowanie największym akwenem w Dolinie Pięciu Stawów, ukazującym się oczom turystów idących od strony Siklawy. Ma 79 m głębokości i około 34 hektary powierzchni.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m n.p.m.) leży w samym sercu Tatr Wysokich. To kultowe, najwyżej ulokowane polskie schronisko turystyczne. Malownicze widoki, sąsiedztwo jeziora oraz charakter wysokogórski tego miejsca, tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 105 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 100 zł. Dodatkowo płatny wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 6 zł bilet normalny, 3 zł - ulgowy.
Wyjazd z Jasła, sprzed JDK, o godz. 4.30; powrót godz. 21.00.

Obowiązuje ubiór turystyczny, odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo (w związku z ogłoszoną przez rząd RP epidemią) - posiadanie maseczki ochronnej lub szalika, ewentualnie innej części garderoby służącej do zakrycia ust i nosa oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia wraz z wpłatą należy kierować do zarządu Oddziału PTTK w Jaśle przy ul. Floriańskiej 15 (poniedziałek - piątek, godz.9.00 - 17.00).

Informacje w JDK można uzyskać pod numerem tel.: 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby chętnych.

 

Klub Kulturalno -Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i PTTK Jasło: wycieczka do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl