Daniel Obajtek

Słowo i obraz. Sztuk spotkanie z Jakubem i Rafałem Pacześniakami

-

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Kolłątaja 1, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Słowo i obraz. Sztuk spotkanie z Jakubem i Rafałem Pacześniakami odbędzie się w dniu 5 października 2022 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

XVI edycja Jasielskiego Festiwalu Literackiego stała się okazją do zaproszenia na spotkanie z poetą Jakubem Pacześniakiem i malarzem Rafałem Pacześniakiem. Spotkanie w szczególności opierać się będzie na prezentacji twórczości literackiej i malarskiej artystów związanych z południowo-wschodnią Polską, połączonej z dyskusją o tożsamości kulturowej, charakterze kultury regionalnej, z odniesieniami do tradycji i dziedzictwa lokalnego. Dwugłos twórców powiązanych więzami rodzinnymi i wieloma wspólnymi projektami artystycznymi.

Jakub Paczesniak. Poeta. Urodzony w Rzeszowie, przez dwadzieścia lat mieszkał w Boguchwale, obecnie w Krakowie. Polonista i bohemista. Wydał trzy tomy wierszy: „Własny rachunek”, „W ciemności słowa”, „Dno oka”, oraz arkusz poetycki „Ich pięć”. Przetłumaczył z języka czeskiego m.in. prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej, libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również po czesku, słowacku i węgiersku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rafał Pacześniak. Uprawia malarstwo i rysunek. Mieszka i pracuje w Rzeszowie. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie i ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Stażysta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze oraz stypendysta rządu włoskiego w Accademia di Belle Arti w Rzymie i Neapolu. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Słowo i obraz. Sztuk spotkanie z Jakubem i Rafałem Pacześniakami

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl