Daniel Obajtek

Spektakl teatralny Kongres Futurologiczny

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

15.00

Spektakl teatralny Kongres Futurologiczny odbędzie się w Jasielskim Domu Kultury w dniu 24 listopada 2022 roku o godzinie 11:00. Spektakl w reżyserii Daniela Adamczyka, który miał premierę 25 lutego br., wystawiany jest w ramach programu Teatr Polska, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl jest owocem spotkania dwóch twórców: reżysera Daniela Adamczyka i dramaturga Macieja Gorczyńskiego oraz ich teatralnych poszukiwań w bogatej twórczości Stanisława Lema. ,,Kongres futurologiczny” okazał się tekstem bardzo pociągającym oraz niezwykle aktualnym, satyrycznym i proroczym. Poruszane w nim z charakterystyczną dla Lema lekkością kwestie związane z modną w latach 70 XX wieku futurologią: przeludnienia, katastrofy ekologicznej, wojen, radzenia sobie z rzeczywistością za pomocą różnego rodzaju środków psychoaktywnych, zmuszają paradoksalnie do refleksji – w którym momencie jesteśmy jako cywilizacja, dokąd zmierzamy, jakie są możliwe lądowania? Jak będzie wyglądał nasz nowy wspaniały świat przyszłości? Czy politycy i naukowcy nie przypominają już dzisiaj futurologów z kongresu w roku 2098? I czy jest jeszcze miejsce na zachowanie własnej tożsamości, krytycyzmu i odrębności w świecie mediów i postprawdy?
Do tworzenia spektaklu, oprócz aktorów: Jarosława Tomicy i Michała Jóźwika, zostali zaproszeni znakomici muzycy: Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Joanna Szczęsnowicz, Jan Tarkowski. Współpraca z nimi zakładała skomponowanie muzycznej interpretacji KONGRESU FUTUROLOGICZNEGO. Przy pomocy muzyki smyczkowej, trąbki, elektroniki oraz własnych głosów, tworzą na żywo tajemniczy świat science-fiction, funkcjonujący na scenie równorzędnie z aktorami.

 

Spektakl teatralny Kongres Futurologiczny

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl