Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Wycieczka rowerowa szlakiem cmentarzy I wojny światowej

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

15

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Wycieczka rowerowa szlakiem cmentarzy I wojny światowej

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury organizuje w sobotę, 3 października br., rowerową wycieczkę szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jej uczestnicy odwiedzą 6 cmentarzy wojennych w okolicach Jasła, oddając hołd tym, którzy na nich spoczywają.

Ziemia jasielska była w czasie I wojny światowej świadkiem dramatycznych wydarzeń. Zacięte walki toczące się na tym obszarze zebrały krwawe żniwo. Dziś przypominają o tym niezwykłe cmentarze, na których obok siebie pochowani zostali ci, którzy ze sobą walczyli - żołnierze armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, wśród których było wielu Polaków wcielonych do wojska przez zaborców.

Sześć z tych pięknych, zabytkowych cmentarzy znalazło się na 45-kilometrowej trasie piątej już wycieczki zorganizowanej przez KK-T JDK „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej”. Powiedzie ona przez Trzcinicę, Przysieki, Sławęcin, Skołyszyn, Harklową i Osobnicę. Rowerzyści, prowadzeni przez znanych w środowisku przewodników PTTK Tadeusza Wójcika i Adama Golenia, odwiedzą cmentarze wojenne w: Trzcinicy (nr 25), Sławęcinie (nr 26 i nr 27), Harklowej (nr 15) oraz Osobnicy (nr 16 i nr 17), leżące na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie podkarpackim. Wszystkie te nekropolie, zaprojektowane zostały przez Johanna Jagera, wiedeńskiego architekta i inżyniera budowlanego.
***
Termin: 3 października 2020 (sobota).
Wyjazd godz.9.00, sprzed JDK.
Koszt: 15 zł.
Uwagi: liczba miejsc ograniczona; jak zwykle uczestnicy mają mieć ubiór turystyczny, odpowiedni do zmiennych warunków atmosferycznych oraz - obowiązkowo - kask ochronny; dodatkowo - w związku z obowiązującym wciąż stanem epidemii - każdy musi mieć maseczkę, szalik bądź inną część garderoby, do zasłonienia ust i nosa oraz środek do dezynfekcji rąk.

 

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Wycieczka rowerowa szlakiem cmentarzy I wojny światowej

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl