Daniel Obajtek

Wernisaż wystawy "Zachowanie w Batiku" w Muzeum Regionalnym w Jaśle

-

Muzeum Regionalne w Jaśle

Stanisława Kadyiego 11, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Wernisaż wystawy "Zachowanie w Batiku" w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbędzie się w dniu 27 stycznia 2023 roku o godzinie 17:00. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca.

Marta Wachel, jaślanka z zamieszkania, prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo pielęgniarka, obecnie dyspozytor medyczny. Swoją artystyczną przygodę z Batikiem zaczęła w 2013 r. za sprawą warsztatów organizowanych w Jasielskim Domu Kultury. Miłość do tej wyjątkowej, trudnej i czasochłonnej techniki zaowocowała już osiągnięciami.

Jednym z pierwszych sukcesów było zajęcie I miejsca na Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej i Ludowej organizowanym przez Jasielski Dom kultury. Na konkursie tym artystka zaprezentowała barwne i poruszające prace przedstawiające m.in. postać Madonny z dzieciątkiem a także sikorki, bociany, motyle, sowę, złote kłosy i winne grona. Większość konkursowych batików zakupiło Muzeum Regionalne w Jaśle im. dr. S. Kadyiego, w którego posiadaniu jest obecnie osiem niezwykłych prac artystki.

Od tamtej pory artystka cyklicznie uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Annę Brożynę w Jasielskim Domu Kultury, które, jak sama mówi, przynoszą jej wielką radość i pozwalają na dalszy rozwój twórczy.

W 2022 roku za pracę przedstawiającą "Słoneczniki" artystka zajęła III miejsce w prestiżowym, wojewódzkim konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej w Głogowie Małopolskim.
W tym samym roku w Konkursie Bożonarodzeniowym Muzeum Regionalnego im. dr. S. Kadyiego w Jaśle, zdobyła I miejsce za batik przedstawiający Mikołaja, wyrażający symbolicznie legendę związaną z postacią świętego.

Szczególnie bliska jest artystce tematyka ludowa, którą pomiędzy motywami sakralnymi i przyrodniczymi będzie można zobaczyć na prezentowanej ekspozycji. Technika Batiku, którą posługuje się Marta, jest starą metodą zdobniczą popularną w krajach azjatyckich, gdzie głównie wykorzystywana była w zdobieniu tkanin odzieżowych.

W polskich realiach kojarzyć się może z tradycyjnym zdobieniem (pisaniem) wielkanocnych pisanek przy użyciu wosku, ze względu na podobieństwo metody barwienia od kolorów najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Wernisaż wystawy "Zachowanie w Batiku" w Muzeum Regionalnym w Jaśle

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl