Daniel Obajtek

KK-T JDK i PTTK Jasło: jesienna wędrówka po Beskidzie Sądeckim

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Kołłątaja 1, 38-200 Jasło

85zł - 90

KK-T JDK i PTTK zapraszają na jesienną wędrówkę po Beskidzie Sądeckim


Kolejny wyjazd kulturowo-turystyczny zorganizowany wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Jasło odbędzie się 24 października br. (sobota). Tym razem celem wycieczki będzie Radziejowa (1266 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, jeden z klejnotów w „Koronie Gór Polski”.

Radziejowa leży na trasie Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. Na jej szczycie znajduje się pomnik upamiętniający jubileusz Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz 22-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniała panorama obejmująca pienińskie wierzchołki, charakterystyczny garb Trzech Koron, Tatry i Dolinę Popradu.
Pierwszy etap wędrówki będzie prowadził z wsi Gaboń wzdłuż doliny potoku Jaworzynka do Przełęczy Przysłup i dalej na Przehybę (1175 m n.p.m.) w centralnej części Pasma Radziejowej, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam popularne schronisko PTTK oraz Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą.
Z Przehyby na Radziejową turyści przejdą szlakiem czerwonym, biegnącym przez północny i południowy wierzchołek Złomistego Wierchu. Pierwszy z nich ma 1224 m n.p.m., drugi jest nieco niższy i liczy 1215 m n.p.m.
Po zdobyciu Radziejowej grupa zejdzie do Jaworek. To niewielka połemkowska wieś w Pieninach, słynąca z kilku atrakcji turystycznych. Są to rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Biała Woda i Wysokie Skałki oraz kultowy klub „Muzyczny Owczarnia” i cerkiew z 1798 roku, wybudowana w stylu barokowym.
Trasa jest przeznaczona dla średnio wprawionych turystów, a czas jej przejścia wynosi około 6,5 godziny. Przewodnikiem będzie znany i lubiany w środowisku Tadeusz Wójcik. Program wycieczki uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

***

Koszt wycieczki: 90 zł; członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 85 zł.
Data: 24 października 2020 r. (sobota).
Wyjazd: godz.7.00 sprzed budynku JDK; powrót ok. godz. 20.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmowane są w: PTTK Oddział Jasło, ul. Floriańska 15 (poniedziałek - piątek w godz. 9.00 -17.00).
Informacje w JDK można uzyskać pod tel.: 514 284 625.
Uwaga: jak zwykle obowiązuje ubiór turystyczny, odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo (w związku z obowiązującymi wciąż na terenie całej Polski zaostrzonymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi) - maseczki ochronne, szaliki, bądź inne części garderoby do przesłonięcia ust i nosa oraz własne środki do dezynfekcji rąk.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

 

KK-T JDK i PTTK Jasło: jesienna wędrówka po Beskidzie Sądeckim

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl