Społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach włączyła się w uroczyste obchody "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
Społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oddała hołd żołnierzom drugiej konspiracji, włączając się w uroczyste obchody "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Udział w powiatowych uroczystościach, spotkanie ze świadkiem historii, Panem Franciszkiem Batorym i montaż słowno-muzyczny były dla młodzieży żywą lekcją historii o męstwie, niezłomnej postawie tych, których komuniści chcieli wymazać z narodowego panteonu i dowodem na to, że nie udało się ich oprawcom wyrzucić z pamięci Polaków wiedzy o ich bohaterstwie.
Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy, biorąc także udział w rywalizacji sportowej.

W szkolnych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle: Andrzej Papciak, Naczelnik Wydziału Edukacji; Monika Gustek Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji i Andrzej Konopka, Naczelnik Wydziału Promocji, którzy wysłuchali prelekcji zaproszonego gościa oraz wręczyli medale i nagrody zwycięzcom szkolnego Biegu "Tropem Wilczym".

Spotkanie ze świadkiem historii, Panem Franciszkiem Batorym
Wyjątkowy człowiek, 94 - letni Pan Franciszek, od wielu lat opowiada młodym ludziom o tym, co działo się w 1951 roku na sali sądowej w Warszawie, podczas procesu członków Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Miał możliwość wstępu na tę rozprawę, ponieważ jednym z oskarżonych był jego śp. Brat, Józef Batory. Podczas spotkania wspominał wspaniałych ludzi, wynędzniałych trzyletnim śledztwem i więzieniem, którzy w obliczu śmierci zachowywali się bardzo godnie i honorowo. On także jako brat "wroga ustroju" przebywał w więzieniu, a później spotkały go represje.

W swojej prelekcji Pan Franciszek zachęcił młodych ludzi do samorozwoju, "brania" tego, co oferuje im szkoła, dorośli i świat, zaapelował, by szanowali tradycję i historię. Jako emerytowany nauczyciel odniósł się do swoich młodszych kolegów podkreślając, że ich praca to misja i wielka odpowiedzialność.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Przykład umiłowania Ojczyzny i charyzma Pana Franciszka sprawiły, że młodzież kołaczyckiego LO była pod ogromnym wrażeniem wystąpienia, czego wyrazem była cisza, skupienie, malujące się na twarzach wzruszenie oraz osobiste podziękowania. Do podziękowań ze strony młodzieży dołączyli się również przedstawiciele Starostwa, którzy wręczyli prelegentowi pamiątkowy upominek.

Szkolny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"
Uczniowie szkoły, członkowie Jednostki Strzeleckiej 2094 Kołaczyce upamiętnili żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, biorąc udział w Biegu "Wilczym Tropem". W sportowych zmaganiach udział wzięło 35 młodych ludzi. Trasa przebiegała po malowniczych kołaczyckich terenach. Długość trasy biegu wynosiła 1963 metry. Dystans nawiązywał do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.