Dzisiaj (31 lipca) po południu zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, pochodzący z Jasła wybitny muzyk jazzowy i saksofonista, kompozytor muzyki do znanych seriali i filmów. Od 2012 r. był Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Miał 93 lata.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz zasłynął jako kompozytor muzyki do znanych seriali takich jak "Stawka większa niż życie", "Czterdziestolatek", "Wojna domowa", "Alternatywy 4", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana", "Podróż za jeden uśmiech", "Barbara i Jan", "Kapitan Sowa na tropie", "Stawiam na Tolka Banana", "Kolumbowie" czy "Janosik" oraz filmów: "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Zaklęte rewiry", "Wierna rzeka", "Syzyfowe prace". Jest autorem muzyki do takich przebojów jak "Zakochani są wśród nas" czy "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia". Tworzył muzykę także do utworów m.in. Wojciecha Młynarskiego.

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie w szkole muzycznej. - "Muzyką lekką zainteresowałem się w Jaśle, inspirując się grą wuja Władysława, który grywał szlagiery lat 20. i 30. XX wieku" - wspominał "Duduś" w 2011 r. podczas spotkania w Jaśle.

Zaczynał w orkiestrze Kazimierza Turewicza. Zakładał własne grupy jazzowe, stając się jednym z głównych promotorów muzyki jazzowej w Polsce. Drugą pasją Jerzego Matuszkiewicza był film. W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Na przełomie lat 1950-1951 założył amatorską grupę "Melomani", działającą przy łódzkim oddziale YMCA - międzynarodowej organizacji ekumenicznej. W zespole grali: pianista Andrzej Trzaskowski, basista Witold Kujawski, perkusista Witold Sobociński oraz trębacz Andrzej Idon Wojciechowski. W 1952 r. do grupy dołączył pianista Krzysztof Komeda, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Byli w zespole także inni znani muzycy m.in. Roman Dyląg, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, a także wokalistki Carmen Moreno i Jeanne Johnstone.

W 1954 r. organizował krakowskie "Zaduszki Jazzowe", których głównym animatorem był pisarz Leopold Tyrmand. Z "Melomanami" uczestniczył w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. W 1958 r. był członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Z czasów krakowskich pochodzi jego pseudonim artystyczny "Duduś". Większość jazzmanów nosiła takie ksywki. Jego wzięła się od rysunków Gwidona Miklaszewskiego w "Gazecie Krakowskiej", który uwieczniał na rysunkach postacie ojca i jego syna - małego Dudusia, chłopca korpulentnego, z dużą główką. Koledzy jazzmana uznali, że jest podobny do Dudusia z rysunków Gwidona Miklaszewskiego i taka ksywka kompozytorowi została na całe życie.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie, gdzie związał się z klubem "Hybrydy". Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers, w skład którego wchodzili ponadto: Tadeusz Federowski, Zbigniew Namysłowski, Zdzisław Orłowski, Bohdan Styczyński i Gwidon Widelski. W tym samym roku Matuszkiewicz stał się częścią formacji Polish All Stars - pierwszego polskiego zespołu, który po II wojnie światowej koncertował za granicą.

W 1964 r. został zaproszony przez pisarza i krytyka muzycznego Joachima-Ernsta Berendta do wzięcia udziału w filmie "Jazz aus Polen". Wystąpił w nim jako członek grupy All Stars, obok Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Andrzeja Kurylewicza, Romana Dyląga i Tadeusza Federowskiego.

W latach 70. minionego wieku wycofał się z życia koncertowego. Występował sporadycznie. Był jurorem konkursu jazzowego "Złota Tarka" i komponował. Stał się jednym z ulubionych twórców polskich reżyserów filmowych. Był autorem muzyki do filmów animowanych, fabularnych, krótkometrażowych oraz seriali telewizyjnych.

W 1997 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. został odznaczony Srebrnym, a w kwietniu 2013 - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2006 r. otrzymał medal Złoty Helikon krakowskiego "Jazz Clubu", a także statuetkę Baranka Jazzowego "Piwnicy pod Baranami". Jest także laureatem nagrody Fryderyka (2008). W 2011 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 w kategorii osiągnięcia życia, przyznawanej przez członków Polskiej Akademii Filmowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.