Ofert pracy możemy dziś szukać nie tylko na specjalnie przygotowanych portalach, ale również w mediach społecznościowych. Te drugie w ostatnim czasie mocno się rozwinęły, stanowiąc dobre źródło dla rekruterów. O czym warto wiedzieć, poszukując zatrudnienia w social media?

Czy media społecznościowe to dobre źródło ogłoszeń o pracę?


Kiedyś szukaliśmy ofert pracy w gazetach, dziś natomiast przenieśliśmy się do internetu. Początkowo dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim portale ogłoszeniowe, a obecnie sporo osób publikuje też oferty w mediach społecznościowych. Wpisując hasło praca Jasło, mamy do dyspozycji wiele różnych ogłoszeń oraz grup, do których możemy się zapisać. Niemniej jedna portale społecznościowe warto traktować wyłącznie jako kolejne, a nie główne źródło ofert pracy. Z założenia nie są one bowiem przeznaczone dla osób poszukujących zatrudnienia, więc można powiedzieć, że tego typu oferty to efekt uboczny ich działania.

O czym pamiętać, szukając ofert pracy w mediach społecznościowych?


Ogłoszenia o pracę w mediach społecznościowych publikowane są w różnej formie. Najczęściej na specjalnych grupach, a czasami bezpośrednio na profilach firmowych. W pierwszym przypadku powinniśmy sprawdzić, kto właściwie dodaje ogłoszenie i jak ono wygląda. Jeśli jest w nim niewiele informacji, treść jest niespójna i chaotyczna, lepiej na nie nie odpowiadać. Niestety, niektórzy w ten sposób próbują wyłudzić dane, które znajdują się w CV. Popatrzmy również na sposób kontaktu z rekruterem. Powinien on wspomnieć o wiadomości mailowej, w której można przekazać CV oraz ewentualnie list motywacyjny. Przesyłanie dokumentów w wiadomości prywatnej nie jest najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak umieszczanie ich bezpośrednio pod ogłoszeniem. Pamiętajmy, że choć social media mają raczej charakter nieformalny, to droga rekrutacji na konkretne stanowisko nie powinna tak wyglądać. Całość musi mieć profesjonalny wydźwięk wzbudzający zaufanie kandydata.

Ogłoszenie kandydata do pracy - jak napisać?


Użytkownicy mediów społecznościowych mają pewną dowolność działania. Dzięki niej mogą zarówno odpowiadać na ogłoszenia, jak i samodzielnie je publikować. W jaki sposób napisać ogłoszenie kandydata do pracy? Przede wszystkim wybierzmy odpowiednią grupę, na której mogą nas znaleźć rekruterzy. Może być to "praca w X" albo szerzej, "rynek pracy w Jaśle". Publikując ogłoszenie na swoim profilu, mamy mniejsze szansę na to, że przeczyta je osoba poszukująca pracownika. W samym ogłoszeniu zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące potencjalnego miejsca zatrudnienia oraz stanowiska. Możemy również wspomnieć o doświadczeniu zawodowym, wykształceniu i innych umiejętnościach. Ważne, aby ogłoszenie było krótkie, zwięzłe i na temat. Tym właśnie cechują się posty na portalach społecznościowych - nikt nie czyta długich wypowiedzi, które wielokrotnie trzeba rozwijać. Warto na bieżąco obserwować swój post, gdyż osoby zainteresowane będą chciały zapoznać się z CV. Pamiętajmy jednak, aby tego rodzaju dokumentu nie umieszczać w samym ogłoszeniu, ponieważ łatwo z niego wykraść dane osobowe oraz inne, cenne informacje. Samo przygotowanie ogłoszenia nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, jednak i tej formy warto spróbować. Czasami rekruterzy nie publikują ofert własnych, szukając kandydatów w inny sposób.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.