Mocno zniszczona, zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanej, stojąca na wysokim postumencie, u zbiegu ulic Metzgera i Floriańskiej w Jaśle, została odrestaurowana i uratowana przed całkowitą degradacją.
Powstały na przełomie XIX i XX wieku, naturalnej wielkości posąg, przedstawiający Matkę Boską Niepokalanie Poczętą, której głowę wieńczy nimb z gwiazd, umieszczonych na metalowym pręcie, stanowi jeden z nielicznych obiektów, jaki zachował się w Jaśle po zniszczeniu miasta w 1944 roku. Nie wiadomo kto ufundował i wybudował kapliczkę. Jednak, ze względu na znajdującą się w pobliżu stację PKP i opiekę kolejarzy, figura ta często nazywana jest Matką Bożą Kolejarzy.

Figura, która niszczała i wymagała pilnej konserwacji, została odrestaurowana. W poniedziałek (15 kwietnia) uroczyście zakończono prace konserwatorskie. Swoim zakresem objęły one m.in.: oczyszczenie powierzchni, usunięcie nawarstwień powierzchniowych, impregnację wzmacniającą preparatem hydrofilowym oraz iniekcję pęknięć.

Adam Pawluś - Starosta Jasielski podziękował Władysławowi Ortylowi - Marszałkowi Województwa Podkarpackiego i Wojciechowi Zającowi - Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Podkarpackiego, za wszelką pomoc przy realizacji wielu ważnych inwestycji na terenie Powiatu Jasielskiego. Podkreślił, że bez ich wsparcia i zaangażowania nie udałoby się ich zrealizować.

- Myślę, że ta figura jest przejawem troski o bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy podróżują. Jesteśmy społeczeństwem konserwatywnym, kultywującym dawne tradycje i na tym wygrywamy! Ma to ogromny wpływ na rozwój naszego województwa na wielu płaszczyznach. Bardzo się cieszę, że to, co jest wymiarem takiego dziedzictwa, pamięci, nadal jest tutaj w Jaśle kontynuowane - powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Władysław Ortyl podziękował również za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Wyrazy uznania skierował w stronę Wojciecha Zająca - Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, za nieustanne dążenie do pozyskiwania kolejnych środków na inwestycje dla naszego powiatu, a także w stronę Adama Pawlusia - Starosty Jasielskiego za maksymalne wykorzystanie pozyskanych środków i realizację wielu istotnych inwestycji.

- Jesteśmy społeczeństwem dbającym o nasze tradycje, naszą tożsamość i chcemy ją przekazać kolejnym pokoleniom. To największe wartości, więc każda taka inicjatywa jest szczególnie cenna - zaznaczył Wojciech Zając.

Starosta Jasielski Adam Pawluś zajął się kwestiami formalnymi m.in. uzyskaniem pozwoleń i zgód od GDDKiA, renowacją - Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca. Wykonawcą prac był konserwator zabytków Mariusz Wrona.

Starosta Jasielski, jako organ reprezentujący Skarb Państwa, zdecydował o przeznaczeniu 10 tys. zł na odnowę postumentu zabytkowej Figury Matki Bożej. Pozostała jej część została odrestaurowana ze środków pozyskanych od Exalo Drilling S.A. (18 tys. zł) oraz od Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza (18 tys. zł).
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.