W auli jasielskiego "Ekonomika" odbył się wykład dr. hab. Krzysztofa Gwosdza. Wydarzenie było związane z obchodami ogólnopolskiego Dnia Geografa.
W miniony wtorek (23 kwietnia br.) do Jasła zawitał dr. hab. Krzysztof Gwosdz. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najbardziej znanych i cenionych badaczy geografii społeczno-ekonomicznej wygłosił niezwykle interesujący wykład, w którym szczegółowo omówił zależności pomiędzy postępem w dziedzinie technologii a rozwojem przemysłu. Gospodarzem spotkania był jasielski "Ekonomik".

spotkanie w GEN w Jaśle

W auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle zasiadło ponad stu uczniów jasielskich szkół ponadpodstawowych. Wszyscy przybyli do popularnej "Cegielni", jak w środowisku uczniowskim określa się budynek "jasielskiego Ekonomika", aby wziąć udział w wykładzie pt. "Od maszyn parowych do sztucznej inteligencji: Geografia ekonomiczna a cztery rewolucje przemysłowe". Wydarzenie zorganizowane przez Generator Nauki GEN przy współpracy z Zespołem Szkół nr 4 w Jaśle wpisane było w jasielskie obchody ogólnopolskiego Dnia Geografa.

Krzysztof Gwosdz, którego z czystym sumieniem można uznać za specjalistę w dziedzinie ewolucyjnej geografii ekonomicznej, geografii miast i geografii regionalnej Śląska zabrał młodzież w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. W syntetyczny sposób dokonał charakterystyki wszystkich rewolucji przemysłowych poczynając od przemysłu 1.0 (XVIII - XIX w.) na przemyśle 4.0 (druga dekada XXI w.) kończąc. W szerszym ujęciu omówił z kolei przebieg procesu zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych jaki towarzyszył poszczególnym rewolucjom przemysłowym. W tym kontekście odniósł się między innymi do Jasła i kierunków jego rozwoju. Przekonywał, że rozwój stosunkowo silnych miast ponadlokalnych (za takie można uznać np. Jasło) zależeć będzie nie tylko od skali inwestycji infrastrukturalnych. W dobie rewolucji 4.0 równie istotne znaczenie będą mieć obszary ściśle związane z zastosowaniem nowych technologii, w tym między innymi: wirtualnej rzeczywistości, technologii druku 3D, innowacyjnych rozwiązań w procesie zarządzania, uczenia maszynowego, inżynierii danych, czy też przemysłowego Internetu rzeczy.

Wykład obfitował w wątki ściśle korespondujące z wykorzystaniem nowych technologii, w tym również w procesie komunikowania. Uczestnicy spotkania mogli bowiem w czasie rzeczywistym odpowiadać na pytania profesora Gwosdza, wypełniać uprzednio przygotowane ankiety, czy też wziąć udział w szybkich quizach. Wszystko z wykorzystaniem możliwości jakie w zakresie interakcji daje aplikacja Mentimeter.
Zwieńczeniem wtorkowej wizyty dr. hab. Krzysztofa Gwosdza w Jaśle były odwiedziny w Generatorze Nauki GEN. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego zwiedził pracownię VR i druku 3D oraz Strefę Ekspozycyjną Generatora.
~aaben

26-04-2024 10:12 0 0

Jasło za 10 lat będzie liczyło 15 tysięcy emerytów bo młodzież wyjedzie szukać szczęścia tam gdzie jest więcej możliwości na rozwój. Podatki jak w Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie. Infrastruktura drogowa jak za Bieruta więc kto poza zakładami jak mielecki KRONO czy amerykańska spółka NS będzie tu chciał inwestować a jeśli, to kto z młodych techników ekonomistów czy budowlańców tu zostanie??? Dlaczego dobija się takie firmy jak Polski Bazalt z Tarnowca?!!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.