Dzisiaj (14 kwietnia) rząd przedłużył większość obostrzeń do 25 kwietnia. Jeżeli chodzi o hotele i noclegi to dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.
Jak informuje rząd, obecnie jest zajętych 75,71 procent łóżek covidowych i 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów. Jest to wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego zdecydowano utrzymać się obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport


Przedłużone zostały obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.
19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Rząd dopuszcza także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Rząd zgodził się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian


Dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.
Handel – ograniczenia
- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych pozostaną zamknięte.
- centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – w sklepach do 100 metrów kwadratowych
- 1 osoba na 20 metrów kwadratowych – w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.