Wybierając numer 998 nie dodzwonimy się już bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej, tylko do dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Numer alarmowy Komendy Powiatowej PSP w Jaśle został wczoraj (13 kwietnia) włączony do nowego systemu.
Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w centrach powiadamiania ratunkowego (CPR).

Przełączenia telefonu alarmowego 998 zostały już przeprowadzone w lutym br. w województwach podlaskim i lubelskim. Na Podkarpaciu proces ten rozpoczął się w drugiej dekadzie kwietnia. We wtorek, 13 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec oraz zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie inspektor Zbigniew Sowa.

Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Dotychczasowe doświadczenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, ale także Policji i Straży Pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń to zgłoszenia niezasadne – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odebrało ponad 840 tys. zgłoszeń w ubiegłym roku. - Niestety, ponad 532 tysiące to zgłoszenia niezasadne. 60 procent zgłoszeń przyjętych przez operatorów numeru 112, nie powinno być kierowane do tego dysponenta – dodała wojewoda.

Województwo podkarpackie jest trzecim w kolejności, po woj. podlaskim i lubelskim, które przejęło obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998.

Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się już bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmuje obsługę numeru alarmowego 998
Nadbrygadier Andrzej Babiec.

- Do tej pory zgłoszenia alarmowe na numer 998 odbierali dyżurni stanowisk kierowania komendantów miejskich i powiatowych – powiedział nadbrygadier Andrzej Babiec. - Oprócz zdarzeń rzeczywistych było dużo zgłoszeń, które miały charakter alarmów fałszywych. Przeniesienie numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zdecydowanie ułatwi pracę dyżurnych stanowisk kierowania komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, gdyż do komend będą spływały tylko realne zdarzenia.

Przejęcie obsługi numeru 998 z Państwowej Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, jest kolejnym etapem koncentracji numerów alarmowych poszczególnych służb. Od czerwca 2018 roku CPR odbiera policyjny numer 997 oraz od 2019 roku połączenia wpływające z systemu e-call, czyli systemu używanego w pojazdach w całej Unii Europejskiej, który w razie poważnego wypadku drogowego automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmuje obsługę numeru alarmowego 998
Inspektor Zbigniew Sowa.


Podkarpacka Policja podejmuje rocznie około 160 tysięcy interwencji, które są zgłaszane telefonicznie. Wcześniej te połączenia były obsługiwane przez dyżurnych w komendach policji. Po przekazaniu obsługi numeru 997, 90 procent z nich trafia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tam są weryfikowane, a następnie przesyłane do właściwych miejscowo dyżurnych jednostek policji. Dzięki temu, dyżurni skupiają swoją uwagę na organizacji szybkiego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia. Centrum stanowi dla nas filtr fałszywych zgłoszeń – powiedział insp. Zbigniew Sowa.

Dyspozytor CPR przyjmie od mieszkańca zgłoszenie alarmowe, następnie sporządzi w systemie elektronicznym odpowiednią formatkę, którą przekaże drogą elektroniczną do właściwego stanowiska PSP. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.

Przełączanie numeru 998 do CPR rozpoczęło się w poniedziałek (12 kwietnia). Pierwszym powiatem, w którym ten alarmowy numer obsługiwany jest przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego był powiat rzeszowski. KP PSP w Jaśle została włączona do CPR wczoraj, 13 kwietnia.