Wystawę plenerową przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej „TU rodziła się Solidarność” otwarto wczoraj, 16 kwietnia, na Rynku w Jaśle. Zdjęcia ukazujące największy ruch społeczny w Polsce, który zapoczątkował zmiany społeczne i polityczne także w wielu krajach bloku komunistycznego w Europie, będzie można oglądać do 13 maja.
Jasło to kolejne miasto na podkarpackim szlaku plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. Pierwszą z 53 wystaw prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc "Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność". Zaprezentowano ją w 53 miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

TU rodziła się Solidarność na jasielskim rynku

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowskiego i jedna lokalna poświęcona jasielskiej Solidarności. Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będzie prezentowana na rynku w Jaśle od 16 kwietnia do 13 maja.

TU rodziła się Solidarność na jasielskim rynku

Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Teksty są prezentowane w języku polskim i angielskim.

TU rodziła się Solidarność na jasielskim rynku

Wystawę poświęconą powstaniu dziesięciomilionowego, największego ruchu społecznego w Polsce, można zwiedzać do 13 maja. Pokojowa działalność związku zapoczątkowała zmiany społeczne oraz polityczne, przynosząc wolność wielu narodom Europy.

TU rodziła się Solidarność na jasielskim rynku

W uroczystości wzięli udział dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Jakub Izdebski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, starosta jasielski Adam Pawluś, burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz przedstawiciele opozycji antykomunistycznej.

TU rodziła się Solidarność na jasielskim rynku

W 2021 r. wystawa - oprócz Jasła - prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach: Ciechanowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Krapkowicach, Pile, Sieradzu, Skarżysko-Kamiennej, Słupsku, Zakopanem, Zambrowie i Zamościu.