Na Podkarpaciu nieco ponad 75 procent świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywanych jest na rachunki bankowe. Procent ten dotyczy łącznie zarówno emerytur, rent jak i zasiłków.
- W naszym województwie emeryci i osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy tylko w 71 procentach otrzymują świadczenie na rachunek bankowy. Z kolei w przypadku zasiłków na przelew decyduje się ponad 85 procent pobierających. Zasiłki chorobowe na konto otrzymuje 80,6 proc. osób, świadczenie rehabilitacyjne – 91,1 proc., zasiłki macierzyńskie – 93,9 proc., opiekuńcze-97,3 proc., a pogrzebowe – 90,3 proc. W ponad 90 procentach ZUS dokonuje przelewów wypłacając emerytury pomostowe (93,7 proc.), nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (98 proc.), zasiłki i świadczenia przedemerytalne (94 proc.). Na wypłatę renty rodzinnej na konto bankowe decyduje się tylko połowa uprawnionych - informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na przelew
Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na otrzymywanie pieniędzy z ZUS bezpośrednio na swoje konto w banku. W przypadku emerytur wskaźnik ten na Podkarpaciu wynosi 79,4 proc. (Oddział ZUS w Jaśle-80,8 proc., w Rzeszowie – 78 proc.), a rent z tytułu niezdolności do pracy 88 proc. (Oddział w Jaśle – 89,8 proc., w Rzeszowie – 86,1 proc.). Najrzadziej spośród nowych rencistów na przekazywanie środków na rachunek w banku decydują się osoby otrzymujące rentę rodzinną – 61 proc. (Jasło-50,9 proc., Rzeszów-71 proc.). Warto zauważyć, że w przypadku rent międzynarodowych (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnych) – wszystkie wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane są przelewem bankowym.

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo
Posiadanie osobistego rachunku bankowego to coraz powszechniejsze udogodnienie. Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie z ZUS bez konieczności wychodzenia z domu, a także zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Osoby starsze często czują lęk przed nowymi technologiami. Wolą trzymać pieniądze w domu, do sklepu również chodzą z gotówką. Naraża je to na kradzieże kieszonkowców i ataki oszustów, którzy stosują metodę „na wnuczka” lub „na policjanta”. Świadczenie wpłacane przez ZUS na konto bankowe jest bezpieczniejsze. Ponadto trafia do świadczeniobiorców w terminie i nie trzeba na nie czekać w domu, tak jak na listonosza. Poza tymi korzyściami, płatności elektroniczne są bezpieczniejsze również ze względów zdrowotnych. Eliminują przechodzenie banknotów i monet z rąk do rąk, a więc zmniejszają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.

Emerytury, renty i inne świadczenia przelewane na bankowe konto to bezpieczeństwo dla naszych pieniędzy i oszczędności. Ponadto złożenie w ZUS dyspozycji przekazywania bezpośrednio na konto wypłat świadczeń jest gwarancją, że środki trafią na nie szybko i będzie można z nich skorzystać wcześniej niż w przypadku przekazu gotówki „do ręki”.

Ponadto nie narażamy się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa, bo konto w banku jest chronione hasłem.
Dodatkowo dzięki kontu bankowemu, do którego mamy dostęp przez internet, możemy bardziej efektywnie kontrolować poziom naszych wydatków oraz w większości regulować rachunki bez prowizji. Wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu i w ten sposób można uniknąć osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów.

Więcej informacji o świadczeniach z ZUS przelewem oraz zaletach bezgotówkowych form ich otrzymywania znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.