Na Podkarpaciu nieco ponad 75 procent świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywanych jest na rachunki bankowe. Procent ten dotyczy łącznie zarówno emerytur, rent jak i zasiłków.
- W naszym województwie emeryci i osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy tylko w 71 procentach otrzymują świadczenie na rachunek bankowy. Z kolei w przypadku zasiłków na przelew decyduje się ponad 85 procent pobierających. Zasiłki chorobowe na konto otrzymuje 80,6 proc. osób, świadczenie rehabilitacyjne – 91,1 proc., zasiłki macierzyńskie – 93,9 proc., opiekuńcze-97,3 proc., a pogrzebowe – 90,3 proc. W ponad 90 procentach ZUS dokonuje przelewów wypłacając emerytury pomostowe (93,7 proc.), nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (98 proc.), zasiłki i świadczenia przedemerytalne (94 proc.). Na wypłatę renty rodzinnej na konto bankowe decyduje się tylko połowa uprawnionych - informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na przelew
Nowi emeryci i renciści częściej decydują się na otrzymywanie pieniędzy z ZUS bezpośrednio na swoje konto w banku. W przypadku emerytur wskaźnik ten na Podkarpaciu wynosi 79,4 proc. (Oddział ZUS w Jaśle-80,8 proc., w Rzeszowie – 78 proc.), a rent z tytułu niezdolności do pracy 88 proc. (Oddział w Jaśle – 89,8 proc., w Rzeszowie – 86,1 proc.). Najrzadziej spośród nowych rencistów na przekazywanie środków na rachunek w banku decydują się osoby otrzymujące rentę rodzinną – 61 proc. (Jasło-50,9 proc., Rzeszów-71 proc.). Warto zauważyć, że w przypadku rent międzynarodowych (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnych) – wszystkie wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane są przelewem bankowym.

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo
Posiadanie osobistego rachunku bankowego to coraz powszechniejsze udogodnienie. Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie z ZUS bez konieczności wychodzenia z domu, a także zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Osoby starsze często czują lęk przed nowymi technologiami. Wolą trzymać pieniądze w domu, do sklepu również chodzą z gotówką. Naraża je to na kradzieże kieszonkowców i ataki oszustów, którzy stosują metodę „na wnuczka” lub „na policjanta”. Świadczenie wpłacane przez ZUS na konto bankowe jest bezpieczniejsze. Ponadto trafia do świadczeniobiorców w terminie i nie trzeba na nie czekać w domu, tak jak na listonosza. Poza tymi korzyściami, płatności elektroniczne są bezpieczniejsze również ze względów zdrowotnych. Eliminują przechodzenie banknotów i monet z rąk do rąk, a więc zmniejszają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.

Emerytury, renty i inne świadczenia przelewane na bankowe konto to bezpieczeństwo dla naszych pieniędzy i oszczędności. Ponadto złożenie w ZUS dyspozycji przekazywania bezpośrednio na konto wypłat świadczeń jest gwarancją, że środki trafią na nie szybko i będzie można z nich skorzystać wcześniej niż w przypadku przekazu gotówki „do ręki”.

Ponadto nie narażamy się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa, bo konto w banku jest chronione hasłem.
Dodatkowo dzięki kontu bankowemu, do którego mamy dostęp przez internet, możemy bardziej efektywnie kontrolować poziom naszych wydatków oraz w większości regulować rachunki bez prowizji. Wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu i w ten sposób można uniknąć osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów.

Więcej informacji o świadczeniach z ZUS przelewem oraz zaletach bezgotówkowych form ich otrzymywania znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.